Deniz Üstü Rüzgar Enerjisinde 6 MW Rekabeti

Gelişen deniz üstü rüzgar enerjisi pazarında Vestas ve Siemens arasında ciddi bir rekabet yaşanıyor

11 Şubat 2011

Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas’ın şimdiye kadar ki en büyük deniz üstü rüzgar türbinini ürettiği açıklandı.

Vestas üst yöneticisi Ditlev Engel tarafından yapılan açıklamada yeni geliştirilen ve 6 MW kurulu gücünde olacak olan rüzgar türbininin tanıtımının 30 Mart tarihinde İngiltere’de yapılacağı ve pazara sunulacağı belirtildi.

Engel açıklamasında deniz üstü rüzgar enerjisinde lider ülke konumunda olan İngiltere’de fabrika açma yönünde bir karar verilmediğini söyledi.

İngiliz hükümetinin geçen yıl açıkladığı iddialı deniz üstü rüzgar projelerinin ardından Siemens ve Gamesa ülkede deniz üstü rüzgar türbini üretimi için çalışmalara başlarken General Electric tarafından geçen hafta yapılan açıklamada GE’nin çok yakında ülkede aynı yönde bir çalışmayı hayata geçireceği bildirilmişti

Sektörde Rekabet Vestas ile Siemens Arasında

2010 sonu itibari ile Avrupa kıyılarındaki kurulu deniz üstü rüzgar enerjisi gücü 3.045 MW seviyesinde iken bu güçteki Vestas türbinlerinin payı 1.391 MW, Siemens ise 1.357 MW ile hemen ardından ikinci sırada.

Siemens tarafından geçen yıl Avrupa Rüzgar Enerjisi fuarında yapılan bir açıklamada şirketin 2014 yılı başında İngiltere’de 6 MW gücünde türbin üretebilecek fabrikayı devreye alacağı açıklanmıştı. Yeni üretilecek bu türbinlerin Siemens’in karasal rüzgar türbinleri için geliştirdiği ¨Direct Drive¨* teknolojisine dayanacak. Siemens’in geliştirdiği bu teknoloji türbinlerin dişli kutusunun daha az sayıda hareketli parça içermsinden dolayı bakım maliyetlerini düşürüyor. Bu özellik deniz üstü rüzgar tarlalarının zor olan bakım işlemlerini azaltması nedeni ile yatırımcılar açısından önemli bir etken.

* Ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.