Japonya'da güneş paneli talebi patladı

Japonya'da yılın son çeyreğinde güneş paneli talebi 1 GW'ı aştı

Japon Fotovoltaik Enerjisi Birliği 2012'nin son çeyreğinde ülkedeki güneş paneli talebinin 1 GW'ı aştığını açıkladı.

Birlik sözcüsü Masaaki Kameda, ülkede gerçekleşen güneş enerjisi yatırımlarının durumunu tanımlarken sanayi, ticari, konut gibi tüm alanlarda patlama yaşanıyor ifadelerini kullandı.

Kameda proje geliştiricilerinin dağıtım şirketleri ile anlaşmalarının zaman aldığını, bu nedenle bu çeyrekte de benzer bir durumun görülüp görülmeyeceği konusunda bir şey söyleyemeyeceğini ifade ederken, büyük olasılık ile talepte yükselişin devam edeceğini ifade etti.

Birlik tarafından açıklanan verilere göre 2012'nin son çeyreğinde ülkede, 360 MW'lık bölümü ithalat olmak üzere 1.1 GW'lık güneş paneli sevkiyatı gerçekleşti. Yine birliğin verilerine göre bu rakam 2011'in aynı döneminde 406 MW düzeyindeydi.

Japon hükümetinin geçen yılın Temmuz ayında devreye aldığı ve güneş elektriği üretiminin kilovat-saatine 20 yıl boyunca geçerli olmak üzere 42 yenlik (0.52 dolar-sent) alım garantisi sağlayan programın ardından ülkede güneş enerjisi yatırımları çok büyük artış göstermişti. Birçok şirket ve birey binalarının çatılarına güneş elektriği sistemi kurma yatırımı yapmaya başlamıştı.

Bununla birlikte bazı analistlere göre Japon hükümetinin, 1 Nisan'da başlayacak yeni Japon mali yılında bu destek rakamını düşürme veya yatırımlara sınır getirme ihtimali bulunuyor. 

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.