Zeytinlik maddesi geri çekildi

Torba yasa teklifi içinde yer alan madde zeytinlik alanlarında madencilik faaliyetinin önünü açabilecekti

14 Aralık 2022

Zeytinlik alanlarında kömür madenciliği yapılmasına imkan vermeyi amaçlayan kanun teklifi geri çekildi.

Açıklama AK Pari Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından ilgili maddenin yer aldığı Torba Yasanın Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu görüşmeleri sırasında yapıldı.

Aynı amaçla şimdiye kadar 10 kez yasal düzenleme yapılmaya çalışılmıştı.

Son olarak Maden Yönetmeliğinde yapılan ve 1 Mart 2022’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Geçtiğimiz hafta sonu sunulan torba yasa teklifi içinde yer alan, Elektrik Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasını içeren teklif ise iptal edilen bu yönetmelik maddesi ile büyük oranda benzese de önemli değişiklikler getiriyordu.[1]

Mustafa Elitaş konuşmasında kanun teklifinin komisyonda mutabakat sağlanamadığı için çekildiğini söylerken, teklifin Türkiye’nin kurulu gücünün %4,5’ini oluşturan üç santralin bulunduğu alandaki 17.200 adet ağacı ilgilendirdiğini kaydetti.

Elitaş teklifin bu ağaçların aynı bölgelerde yeniden dikilmesini ayrıca bu ağaç sayısının üç katı kadar yeni ağaç dikimi zorunluluklarını içerdiğine de dikkat çekerken, Türkiye’de 2022’de 88 milyon zeytin ağacı varken, bu rakamın 2022’de ise 197 milyon adede yükseldiği bilgisini de paylaştı.

 


[1] Zeytinlik alanlarında kömür madenciliği için tekrar kanun teklifi verildi