Yunanistan Ocak’ta Almanya’dan hızlı büyüdü

Yunanistan güneş enerjisi kurulu gücündeki büyüme Ocak ayında Almanya'yı geçti Yunanistan'ın güneş elektriğindeki kurulu gücünün Ocak ayında 296 MW artarak 1,720 MW seviyesine yükseldiği açıklandı. Aynı dönemde Almanya'daki büyüme ise 275 MW'ta kalmıştı. Ülkenin elektrik piyasası işletme kurumu (LAGIE) tarafından yapılan açıklamada Ocak ayındaki kurulumlarda, 10 kW altı çatı tipi sistemlerin payının 18 MW olduğu… View Article

7 Mart 2013

Yunanistan güneş enerjisi kurulu gücündeki büyüme Ocak ayında Almanya'yı geçti

Yunanistan'ın güneş elektriğindeki kurulu gücünün Ocak ayında 296 MW artarak 1,720 MW seviyesine yükseldiği açıklandı. Aynı dönemde Almanya'daki büyüme ise 275 MW'ta kalmıştı.

Ülkenin elektrik piyasası işletme kurumu (LAGIE) tarafından yapılan açıklamada Ocak ayındaki kurulumlarda, 10 kW altı çatı tipi sistemlerin payının 18 MW olduğu bilgisi yer alırken, bu sistemlerin ülkenin kurulu gücündeki payı ise 316 MW'a yükseldi.

Yunanistan güneş elektriği kurulu gücünde 2020 için 2.2 GW'lık resmi hedef belirlemiş iken, yalnızca 2012'de gerçekleşen 890 MW'lık kurulum ülkenin bu alandaki gücünü 1,424 MW'a taşımıştı. Bu yıl ise ülkenin 2.58 GW'lık kurulu güce ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Bununla birlikte ülkenin güneş enerjisi sektörü, yarısı tasarım ve montaj alanında olmak üzere 200.000 kişiyi istihdam ediyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fonu'ndaki açık endişe yaratıyor

LAGIE tarafından daha önce yapılan açıklamalarda Ocak ayı için çatı tipi dışındaki kurulumlar haricinde 121 MW düzeyinde büyüme öngörülüyor iken, büyümenin beklentilerin üzerinde çıkmasında ise 11 Mart'ta açıklanacak yeni alım fiyatlarından önce yatırımların mevcut fiyatlardan yararlanmak istemesi etkili oldu.

Güneş enerjisinde büyümenin beklentilerin üzerinde bir hızla gerçekleşmesi nedeni ile Yunan hükümetinin alım fiyatlarını düşürebileceği tahmin ediliyor.

Zira Yunanistan'da bu alandaki yatırımların desteklenmesi için oluşturulan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Fonundaki açık Ocak ayı sonunda 313.6 milyon avroya ulaştı. LAGIE bu açığın bu yılın sonunda 670 milyon avroya, 2014 sonunda ise 1.32 milyar avroya ulaşabileceğini öngörüyor. Yalnızca Ocak ayında gerçekleşen rekor büyüme kurumun önceki öngörüsünün 400 milyon avro yükselmesine neden oldu.