Yunanistan Dev Santralin Finansmanında İmzaya Yaklaşıyor

Tarihinin en büyük ekonomik sıkıntılarından birini yaşayan Yunanistan'da hükümet bir yandan çok büyük bir güneş enerjisi yatırımını hayata geçirmeye çalışıyor.  Tarihinin en büyük ekonomik sıkıntılarından birini yaşayan Yunanistan'da hükümet bir yandan çok büyük bir güneş enerjisi yatırımını hayata geçirmeye çalışıyor. Helios adı verilen 10 GW'lık güneş enerjisi projesi adını Yunan mitolojisindeki güneş tanrısından alıyor ve… View Article

14 Ekim 2011

Tarihinin en büyük ekonomik sıkıntılarından birini yaşayan Yunanistan'da hükümet bir yandan çok büyük bir güneş enerjisi yatırımını hayata geçirmeye çalışıyor. 

Tarihinin en büyük ekonomik sıkıntılarından birini yaşayan Yunanistan'da hükümet bir yandan çok büyük bir güneş enerjisi yatırımını hayata geçirmeye çalışıyor.

Helios adı verilen 10 GW'lık güneş enerjisi projesi adını Yunan mitolojisindeki güneş tanrısından alıyor ve proje ile üretilen elektriğin Almanya başta olmak üzere kuzey Avrupa ülkelerine satılması planlanıyor.

Yunan Enerji Bakanı George Papaconstantinou konu ile ilgili Blooomberg'e yaptığı açıklamada proje için gereken kaynağın sağlanabilmesi için Avrupa Birliği yetkilileri, üç Alman Bakan ve bazı yenilenebilir enerji şirketleri ile görüşmeler yaptığını söyledi. Papaconstantinou sonuçlar konusunda iyimser olduğunu ve yıl sonuna kadar çerçeve anlaşmanın imzalanarak projenin başlayabileceğine inandığını söyledi.

Yunanistan'ın Kozani şehrinde 200 kilometrekarelik bir alanı kaplaması planlanan projenin 20 milyar avroya mal olması bekleniyor. Projenin tamamlandığında ise 25 yıllık süreçte 80-100 milyar avroluk bir gelir yaratacağı tahmin ediliyor. 

Bununla birlikte Yunanistan'da güneş enerjisi yatırımları hızla artmakta. 2011 yılı sonunda bir önceki yıla göre üç kat artışla 498 MW'lık güneş enerjisi kurulumu yapılmış olması bekleniyor. Ülkede güneş enerjisi için halihazırda kilovatsaat başına 35-40 avro sent arası teşvik sağlanırken Yunan hükümeti ''ciddi yatırımcıları belirleyebilmek'' gerekçesi ile bu rakamı 28 avro sente düşürmek için hazırlık içerisinde.