“YEKDEM en az bir yıl uzatılmalı”

ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever sektörün destek mekanizması belirsizliğinin giderilmesini beklediğini söyledi

4 Nisan 2020

Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever koronavirüs salgınının yenilenebilir enerji yatırımcılarını zorda bıraktığını ve 2020 yılında son bulacak mevcut YEKDEM mekanizmasının en az bir yıl daha uzatılması gerektiğini söyledi.

Vatansever ENSİA tarafından yayınlanan basın açıklamasında 2017 yılında dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından “YEKDEM’in uzatılmayacağı” yönünde açıklama yapılmasına rağmen, aradan geçen üç yılda yerine hangi destek mekanizmasının ikame edileceğinin belirsizliğini koruduğunu vurguladı.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının uzun soluklu yatırımlar olduğunu ve pek çoğunun döviz bazlı kredilerle finanse edildiğine dikkat çeken Vatansever, ENSİA olarak YEKDEM’in bugünkü teşvik mekanizmasını koruyarak en az bir yıl daha uzatılmasını beklediklerini kaydetti.

Yatırımcı şirketlerin, ürettikleri elektriği döviz bazlı satacakları için kredilendirmelerini de dövize endeksli olarak yaptıkların hatırlatan Hüseyin Vatansever, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yenilenebilir enerji yatırımları uzun soluklu yatırımlardan oluşuyor. Potansiyel ölçümlerinin yapılması, ekipmanların üretim sözleşmelerinin yapılması, üretimlerinin tamamlanması, montajı, devreye alınması gibi aşamalar 3 yıla yaklaşan bir süreci gerektiriyor. Yenilenebilir enerjide son on yılda kaydettiğimiz ivmeyi tüm dünya alkışlıyor. Bugün ülkemiz 8 GW rüzgar enerjisi kurulu gücünde Avrupa’da 7’inci sırada. Bu başarıda en önemli etken YEKDEM oldu. Bu mekanizmayı sonlandıracaksak yerine nasıl bir düzenleme yapacağımızı da çoktan açıklamamız gerekiyordu. 31 Aralık 2020’de sona erecek YEKDEM’den yararlanacak yatırımlar için son başvuru 31 Ekim 2020 olacak. Virüs salgını nedeniyle tüm sistem nerdeyse durmuş durumda. Sadece rüzgâr enerjisinde bu yıl devreye alınmayı bekleyen yaklaşık 1.300 Megavat yatırım bulunuyor. Ana sanayi yatırımlarının yanında, onlara ekipman üretimi yapan yerli üreticilerimiz de aynı belirsizliğin içinde. Yenilenebilir enerji yatırımlarında yerli ekipman kullanımını vizyon olarak belirleyen ENSİA olarak bizim önerimiz, ilk aşamada YEKDEM’in yürürlük tarihinin 31 Aralık 2021’e ötelenmesi ve yeni destek mekanizmasının ne olacağının sektör beklentileri dikkate alınarak en kısa sürede açıklanmasıdır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ve enerji bürokrasisinden bu belirsizliği bir an önce gidermelerini ve yatırımcıların yönlerini bulmalarına yardımcı olmalarını istirham ediyoruz.”