Yavru Vatan’da Sıra Rüzgar Enerjisinde

Yenilenebilir Enerji Yasası'nın yürürlüğe girmesi ile KKTC Hükümeti rüzgar enerjisi santrali ihale sürecini başlatıyor. Sırada güneş enerjisi yatırımları var.  KKTC Hükümeti, Yenilenebilir Enerji Yasa Tasarısının Cumhuriyet Meclisinden 26 Eylül tarihinde oy birliği ile geçerek yasalaşmasının ardından fon ve gümrük muafiyeti sağlayarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini teşvik edecek çalışmalara başladı. KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı… View Article

3 Ekim 2011

Yenilenebilir Enerji Yasası'nın yürürlüğe girmesi ile KKTC Hükümeti rüzgar enerjisi santrali ihale sürecini başlatıyor. Sırada güneş enerjisi yatırımları var. 

KKTC Hükümeti, Yenilenebilir Enerji Yasa Tasarısının Cumhuriyet Meclisinden 26 Eylül tarihinde oy birliği ile geçerek yasalaşmasının ardından fon ve gümrük muafiyeti sağlayarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini teşvik edecek çalışmalara başladı.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun konu ile ilgili açıklamasında ülkenin 20 MW kurulu gücündeki ilk rüzgar enerjisi santralinin yap-işlet modeli yolu ile ihale edileceğini, ihalenin ise üç ay içinde tamamlanacağını söyledi.
Güneş enerjisinden elektrik üretimine de değinen Sunat Atun, bu alana yönelik çalışmaların ise 2012 yılında yapılacağını söylerken, konutlarında güneş enerjisi ile elektrik üretmek isteyenler için faiz destekli kredi programını hayata geçireceklerini ayrıca bu sistemler aracılığı ile üretilen ihtiyaç fazlası elektriğin şebekeye aktarılarak satılabileceğini söyledi.

Açıklamasında ''Çocuklarımıza hem sürdürülebilir bir enerji sistemi, hem de sürdürülebilir çevre bırakmak en büyük görevimizdir'' diye konuşan Sunat Atun, dünyada uzun yıllardır enerji üretimi için kullanılan katı yakıt türelerinin tükenmekte olduğunu ve ciddi çevre kirliliğine yol açtığını, yenilenebilir enerji kaynaklarının ise doğanın geliştirdiği, tükenmeyen kaynaklar olduğunu vurguladı.

Anel Enerji tarafından projesi gerçekleştirilen ülkenin ilk güneş enerjisi santrali Mayıs 2011'de devreye alınmıştı.