Karsan Romanya’da iki ayrı ihale kazandı

Şirket iki ayrı belediyeye 20 adet e-JEST minibüsleri sağlayacak

12 Mart 2023

Karsan Romanya’da iki ayrı belediyenin açtığı elektrikli minibüs ihalelerini kazandığını açıkladı.

Şirketin açıklamasında ihalelerin şirketin Romanya distribütörü Anadolu Automobil Romania (AAR) tarafından kazanıldığı bildirildi.

Karsan ihale şartnameleri kapsamında ülkenin Aiud şehri belediyesine 16 adet, Siret şehri için ise 4 adet e-JEST elektrikli araç sağlayacak iken aynı zamanda bu araçların kullanımı için 20 şarj istasyonu kurulumu da gerçekleştirecek.

Açıklamada bu araçların her iki şehrin de ilk elektrikli minibüsleri olacağına vurgu yapılırken, araçların yılın son çeyreğinde teslim edileceği bildirildi.

Karsan CEO’su Okan Baş açıklamadaki değerlendirmesinde daha önce de araç tedariği gerçekleştirdikleri Romanya’daki Karsan markalı elektrikli araç sayısının 2023 yılında 200 adedin üzerine çıkacağını söyledi.

Karsan Bükreş’te de 100 araçlık ihale kazanmıştı

Karsan son olarak geçtiğimiz Aralık ayında Bükreş Belediyesi’nin açtığı ihale ile 100 adetlik elektrikli araç tedariği ve şarj istasyonu kurulumu ihalesini kazanmıştı.

Bununla birlikte ihalede Karsan’dan sonraki en iyi teklifi yapan BMC firmasının itirazı sonucunda Romanya makamları tarafından 7 Şubat 2022 tarihinde ihalenin yeniden değerlendirmesine karar verilmişti.

Karsan gelişmeyi 14 Şubat 2023 tarihli Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklaması ile duyurmuştu.