”Vahşice Çalışan HES Firmalarına Gereken Cezayı Verdik”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu HES yatırımları sürecinin başındaki hataların artık yapılmadığını söyledi.

18 Ağustos 2011

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Trabzon’a yaptığı resmi bir ziyaret kapsamında Solaklı Vadisi Taşkın Koruma, Rehabilitasyon ve Çevre Düzenlemesi projesi ile Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın yatırımlarının görüşüldüğü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Veysel Eroğlu burada yaptığı bir konuşmada kamuoyunda HES’lere karşı bir tepki olduğunu ama bunların çoğunu yersiz bulduğunu söyledi. Eroğlu vatandaşların Solaklı ve İyidere vadilerindeki muhteşem ekolojik çalışmaları görünce diğer vadilerinde bu şekilde olmasını isteyeceklerini söyledi. HES’lerin çevreyi tahrip etmediğini iddia eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu HES projelerinde 3 E’leri olduğunu bunların emniyet, ekonomi ve estetik olduğunu söylerken bugüne kadar estetiğin son plana atıldığını fakat artık ilk planda olacağını söyledi.

Veysel Eroğlu sözlerine şu şekilde devam etti;

”HES’ler bizim için elzemdir. Barajlar, göletler lüks değildir. Biz bu yatırımları keyif için değil ihtiyacımız olduğu için yapıyoruz. Türkiye’de elektriğin sigortasıdır HES’ler. Biz enerjide yüzde 74’e varan oranda dışa bağımlıyız. Bütün dünyada hidroelektrik enerji, temiz, yenilenebilir ve teşvik edilen bir enerji kaynağıdır. Bütün gelişmiş ülkeler bu kaynaklarının yüzde 85’ini 90’ını kullandılar. Hatta bizimle; Su akar Türk bakar’ diye alay ediyorlardı.Türkiye’nin hidroelektrikte 200 milyar kilovat saatlik potansiyelinin ancak 26 milyar kilovat saati kullanılabiliyordu. Karadeniz’de ise küresel iklim değişimi sebebiyle yağışların yüzde 25 artacağını, anlık yağışların olabileceğini dikkate alırsak, HES’ler aynı zamanda nehri kontrol ettikleri için taşkın koruma için de çok faydalı.”

HES projelerinin başlarında bazı firmaların vahşice çalıştığını kabul eden Veysel Eroğlu, bu tarz firmaların sayısının fazla olmadığını ama örnek olarak gösterildiğini söylerken bu firmalara gereken cezaların kapatılarak ver ruhsatları alınarak gereken cezaların verildiğini ifade etti. Orman ve Su İşleri Bakanı şu anda firmaların daha çevreci olduğunu, bir ağaç keserlerse 5 ağaç dikmeye gayret ettiklerini iddia etti.