Türkiye ve BAE net sıfır emisyon yatırımları için mutabakat sağladı

BAE Türkiye’de güneş, depolama ve hidrojen gibi alanlarda yatırım yapabilecek

21 Temmuz 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerinin ardından Körfez turunun son durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinde iki ülke arasında toplam yatırım tutarı 50,7 milyar ABD Doları olacak Mutabakat Anlaşmaları imzalandı.

BAE resmi haber ajansının bildirdiğine göre BAE Yatırım Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan anlaşma Türkiye’nin Ulusal Enerji Planı’nda belirlediği hedefleri kapsayan önemli yatırım alanlarının teşvik edilmesini içeriyor.[1]

Habere göre bu alanlar nükleer enerji, yeşil hidrojen ve amonyak üretimi, hidroelektrik santraller, iletim projeleri, batarya depolama ile hidrojen ve karbon tutma ve yakalama gibi alanlarda teknoloji geliştirme olarak belirlenmiş durumda.

Geçtiğimiz yılın sonunda yayımlanan “Ulusal Enerji Planı” Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefi kapsamında belirlenen 2035 yılı hedeflerini içeriyordu.

Planda 2035 yılı için güneş enerjisinde 52,9 GW, rüzgâr enerjisinde 29,6 GW, nükleer enerjide 7,2 GW kurulu güç hedefi belirlenmişti.

Bununla birlikte plan artacak yenilenebilir kaynaklı kurulu gücünün ortaya çıkaracağı esneklik gereksiniminin karşılanabilmesi için de 2035 için 2 saat dolum süresine sahip 7,5 GW batarya kapasitesine ulaşılması hedefini de içeriyordu.

“Özel sektör de güneş enerjisi ve hidrojen anlaşmaları imzaladı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın körfez gezisine 200 kişilik bir iş insanı topluluğu ile birlikte katılan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak da Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada gezide resmî anlaşmaların dışında özel sektörün de işbirliği anlaşmaları imzaladığını söyledi.[2]

Nail Olpak açıklamasında gezi kapsamında birçok sektörle birlikte güneş enerjisi ve hidrojen alanında da ikili anlaşmalar imzalandığını bildiridi.

 


[1] Emirates News Agency – UAE companies announce agreements worth over $50 billion in Republic of Türkiye

[2] Türk özel sektörü Körfez turundan 26 anlaşmayla döndü