Türkiye düşük karbon için 2,1 milyar Avro kredi sağladı

Kredi Ankara-İzmir arası elektrikli tren projesi için sağlandı

22 Mart 2022

Birleşik Krallık İhracat Kredi Ajansı – UK Export Finance (UKEF) Ankara-İzmir Limanı arasında inşa edilecek 503 kilometre uzunluğundaki hızlı tren projesi için 2,1 milyar Avro finansman sağlayacak.

Birleşik Krallık tarihinin en büyük altyapı ihracat finansmanı olacak kredi Credit Suisse ve Standart Chartered Bank tarafından yönetilecek.

Kredi proje için İngiliz demir yolu tedarikçileri ile yüksek katma değerli alım sözleşmeleri yapılması koşulu ile sağlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu geçtiğimiz yılın Kasım ayında gerçekleşen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şûrası’nda yaptığı konuşmada TCDD’nin 2035 yılı sera gazı emisyonlarının 1990 yılına göre %75 oranında düşürülmesinin hedeflendiğini söylemişti.

Bakan Karaismailoğlu bu hedefe tren hatlarının elektrifikasyonunu ve yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimini artırarak ulaşılacağını sözlerine eklemişti.

Adil Karaismailoğlu’nın açıklamasında verdiği bilgilere göre TCDD şebekesinin yüzde 40’ına denk gelecek şekilde 4 bin 540 kilometre uzunluğundaki konvansiyonel tren hattı elektrikli hale getirilmiş durumda. Tamamı elektrikli olan 1.213 kilometre uzunluğunda da yüksek hızlı tren hattı bulunuyor.

Yapımı ve projelendirme çalışmaları devam eden konvansiyonel hatlardaki elektrifikasyon projelerinin tamamlanmasıyla, TCDD 2023 yılı sonuna kadar bünyesindeki mevcut konvansiyonel hatların yüzde 50’sini elektrikli hale getirmeyi hedefliyor.