Türkerler Tire RES projesinin inşasına başlıyor

Şirketin santralde GE türbinleri kullanacağı açıklandı Türkerler Holding’in GE ile rüzgar türbini tedariği anlaşması imzaladığı açıklandı. GE ve Türkerler tarafından yapılan ortak açıklamaya göre 50 MW güce sahip olacak Tire RES projesinde 9 adet GE 3.2-103 ve 13 adet GE 1.7-103 model rüzgar türbini kullanılacak. Türkerler Holding’in hali hazırda devreye girmiş rüzgar enerjisi santrali bulunmuyor…. View Article

27 Eylül 2016

Şirketin santralde GE türbinleri kullanacağı açıklandı

Türkerler Holding’in GE ile rüzgar türbini tedariği anlaşması imzaladığı açıklandı.

GE ve Türkerler tarafından yapılan ortak açıklamaya göre 50 MW güce sahip olacak Tire RES projesinde 9 adet GE 3.2-103 ve 13 adet GE 1.7-103 model rüzgar türbini kullanılacak.

Türkerler Holding’in hali hazırda devreye girmiş rüzgar enerjisi santrali bulunmuyor.

Bununla birlikte şirket geçen yıl yine GE ile Barbaros ve Kalfaköy santralleri için türbin tedariği anlaşması imzalamıştı.

Tire RES ile birlikte şirketin inşa aşamasındaki projelerinin gücü 72,8 MW’a yükselmiş durumda.

Şirketin değerlendirme aşamasındaki 71 projesinin toplam gücü ise 2.050 MW.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından derlenen verilere göre Türkiye’nin rüzgar enerjisi gücünün yüzde 13,28’i GE markasını taşıyor.

GE 3.2-103 İngiltere ve İrlanda için özel olarak geliştirilmişti

Bununla birlikte GE Avrupa’nın Yenilenebilir Enerji Bölümü Yöneticisi Cliff Harris 2013 yılında yaptığı bir açıklamada GE’nin 3.2-103 türbinlerinin İngiltere ve İrlanda’daki yatırımların izin gereklilikleri için özel olarak geliştirildiğini ve bu türbinlerin Avrupa’daki ürün platformlarının yeni nesili olduğunu söylemişti.

Harris bu türbinlerin aynı zamanda Türkiye’nin düşük değişkenlik gösteren yüksek hızlı rüzgar alanları için de çok uygun olacağını ve türbinlerin sahip olduğu entegre enerji depolamasının da şebekeye entegrasyon zorluklarına karşı çok değerli bir çözüm olacağını ifade etmişti.

Canan Özsoy: Türbin kule ve kanat üretimini Türkiye’de gerçekleştiriyoruz

GE tarafından konu ile ilgili yayınlanan açıklamada GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’un şu değerlendirmesi yer aldı;
“GE Türkiye olarak Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünün gelişimine katkı sağlamaktan, ülkemizin hedeflerine ulaşmasında rol oynamaktan gurur duyuyoruz. Bizi gururlandıran bir diğer nokta ise, türbin kule ve kanat üretimini Türkiye’de gerçekleştirerek, Türkiye’de yerel üretim, inovasyon ve istihdamın gelişimine katkı sağlama taahhüdümüzü yerine getiriyor olmak. Türkerler Holding ile işbirliğimizle ülkemizin yenilenebilir enerji portföyünü ileriye taşımaktan ve ekonomiye katkı sağlamaktan dolayı mutluyuz ”