TuREEFF sürdürülebilir konutlar temalı çalıştay gerçekleştirdi

Etkinlik Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi

25 Haziran 2019

TuREEFF Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı kapsamında 18 Haziran 2019 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Konut özelinde sürdürülebilir temiz teknoloji uygulamaları” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi.

TuREEFF tarafından yapılan açıklamaya göre Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi desteği ile gerçekleşen etkinliğe üniversitenin son sınıf ve yüksek lisans mimarlık ve şehir bölge planlama bölümü öğrencileri katıldı.

Çalıştayın başlangıcında TuREEFF teknik ekibindeki uzmanlar tasarım aşamasından başlayarak bina enerji performansının önemi, yeşil bina sertifikasyon sistemleri ile konutlarda uygulanabilecek temiz teknoloji sistemleri hakkında genel bir bilgilendirmede bulundu.

Ayrıca inşaa edilecek konutlar ve konut alanlarının tasarım aşamasından başlayarak enerji ve çevre dostu üretilmesinin hem bu konutlarda yaşayacak insanların daha kaliteli bir ortamda yaşayabilmesi, daha düşük enerji giderleri ve bölgesel ve çevresel etkisi açısından karbon emisyonunda azalmaya olanak sağlaması noktasında önemi vurgulandı.

Bununla birlikte çalıştay kapsamında gruplara ayrılan katılımcılara bir bina tasarımı verilerek, önerecekleri çeşitli temiz enerji sistemleri uygulamalarıyla bu binanın daha enerji verimli ve çevre dostu hale getirilmesi konusunda fikirler geliştirilmeleri istendi. TuREEFF açıklamasına göre geliştirilen öneriler son derece tatmin edici ve ilginç oldu.