Stokholm Sarayı’nın çatısına güneş panelleri kurulacak

İsveç kraliyet ailesi dört yıllık test döneminden sonra güneş elektriği kurulumuna karar verdi Stokholm Sarayı’nın çatısına güneş panelleri yerleştirileceği açıklandı. İsveç kraliyet ailesi tarafından yapılan açıklamada kurulacak sistemin gücü hakkında bilgi verilmez iken, kurulum ile yıllık 500 bin kilovat-saat elektrik üretiminin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü bildirildi. Kurulum çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı bildirilmeyen açıklamada, projenin bitmiş halini temsil… View Article

7 Aralık 2015

İsveç kraliyet ailesi dört yıllık test döneminden sonra güneş elektriği kurulumuna karar verdi

Stokholm Sarayı’nın çatısına güneş panelleri yerleştirileceği açıklandı.

İsveç kraliyet ailesi tarafından yapılan açıklamada kurulacak sistemin gücü hakkında bilgi verilmez iken, kurulum ile yıllık 500 bin kilovat-saat elektrik üretiminin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Kurulum çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı bildirilmeyen açıklamada, projenin bitmiş halini temsil eden bir fotoğraf paylaşılarak panellerin ancak havadan görülebileceğini ve sarayın tarihi görünümünü değiştirmeyeceğinin altı çizildi.

Açıklamada Kraliyet ailesinin kararı küçük ölçekli bir güneş elektriği sistemini dört yıl kullanmanın ardından verdiği bilgisi de paylaşıldı.

İsveç hükümdarının resmi ikametgahı ve ana kraliyet sarayı olan bina hali hazırda özgün amacına yönelik olarak kullanımda olan dünyadaki en büyük saraylardan biri.

Tarihi 1692 yılına uzanan sarayın 660’ı pencereli olmak üzere 1.430 odası bulunuyor. Sarayın iç kısma doğru hafif eğilimi olan çatısı ise bakır kaplama.

İsveç’in güneş elektriği kurulu gücü son 3 yılda hızlı bir artış göstererek 2014 sonunda 79,4 MW’a yükselmişti.

İsveç’te 2012 yılında 8,3 MW, 2013 yılında 19,1 MW, 2014’te ise 36,2 MW gücünde güneş elektriği sistemi devreye alınmıştı.

Güneş enerjisi ülkenin 2014 yılı elektrik üretiminde yüzde 0,06’lık paya sahip.