S&P 500’de İlk Yenilenebilir Enerji Şirketi!

Amerikan First Solar şirketi dünyanın en büyük şirketlerinin yer aldığı Standard&Poor's 500 İndeksinde Tamamen yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren bir firma ilk defa Standard & Poor’s 500 indeksinde. ABD Arizona merkezli güneş enerjisi firması First Solar artık dünyanın en büyük ve geniş katılımlı halka açık şirketlerinin yer aldığı Standard & Poor’s 500 indeksinde işlem görecek…. View Article

23 Ekim 2009

Amerikan First Solar şirketi dünyanın en büyük şirketlerinin yer aldığı Standard&Poor's 500 İndeksinde

Tamamen yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren bir firma ilk defa Standard & Poor’s 500 indeksinde.

ABD Arizona merkezli güneş enerjisi firması First Solar artık dünyanın en büyük ve geniş katılımlı halka açık şirketlerinin yer aldığı Standard & Poor’s 500 indeksinde işlem görecek.

Kuruluş yılı 1980'e dayanan fakat şu an faaliyet gösterdiği güneş enerjisi alanına 1999 yılında giriş yapan şirket geçen yıl 1.2 milyar dolarlık satış rakamına ulaştı.

İnce filmli güneş enerjisi panelleri üretimi konusunda uzmanlaşmış First Solar birçok ince filmli panel üreticisinin kullandığı Bakır,İndiyum,Galyum ve Selenyum (CIGS) yerine ürünlerinde Kadmiyum Tellurid kullanıyor. Bu çok daha az bilinen ve kullanılan bir teknoloji fakat First Solar'ın ürünlerinin verimliliğini artırırken maliyetlerin düşmesini sağlıyor. Bu yılın başında ise firma maliyetlerinin vat başına 1 dolar'a kadar düştüğünü açıklamıştı.

Ayrıca şirket iki ay önce Moğalistan'ın iç kesimlerinde kurulacak 2 Gigavatlık dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin yapımı için Çin hükümeti ile anlaştığı duyurmuştu. 2019 yılında tamamlanması beklenen bu proje ile Çin'de 3 milyon evin ihtiyaç duyduğu enerji sağlanabilecek.