RES yatırımlarına Samsun’dan başlayacak

Uluslararası yenilenebilir enerji yatırım şirketi RES Türkiye'de ilk rüzgar yatırımına 2014'te başlayacak İngiltere merkezli yenilenebilir enerji yatırım şirketi RES Türkiye yatırım planlarını açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan RES Mediterranean CEO'su Jean-Marc Armitano şirketin 170 MW'lık rüzgar enerjisi lisansına sahip olduğunu belirtirken, rüzgar enerjisinde ilk yatırım olarak Samsun'da 48 MW'lık Havza rüzgar enerjisi santrali… View Article

20 Eylül 2012

Uluslararası yenilenebilir enerji yatırım şirketi RES Türkiye'de ilk rüzgar yatırımına 2014'te başlayacak

İngiltere merkezli yenilenebilir enerji yatırım şirketi RES Türkiye yatırım planlarını açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan RES Mediterranean CEO'su Jean-Marc Armitano şirketin 170 MW'lık rüzgar enerjisi lisansına sahip olduğunu belirtirken, rüzgar enerjisinde ilk yatırım olarak Samsun'da 48 MW'lık Havza rüzgar enerjisi santrali kuracaklarını belirtti. Armitano toplam 75 milyon avroluk yatırım ile hayata geçecek olan projeye 2014 yılında başlayıp 2016 yılında devreye almayı planladıklarını söyledi. RES Mediterranean CEO'su ayrıca açıklamasında proje bazlı ortaklık fırsatlarını da değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan RES Mediterranean Ticari Direktörü William Hopkins ise Türkiye'de üç yıldır faaliyette olduklarını söylerken, ilk lisanslarını ise 2011 yılında devraldıkları bilgisini paylaştı. Hopkins Türkiye pazarında portföylerini her yıl 50-100 MW civarında artırarak 10 yıl içinde yüzde 5'lik pazar payına sahip olmak istediklerini söyledi.

Armitano, Türkiye'de proje bazlı ortaklık fırsatlarını da değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Bugüne kadar 6000 MW'lık rüzgar enerjisi projesi gerçekleştirmiş olan şirketin 700 MW'lık rüzhar santralini işletmede.