Nordex Susurluk RES’i Devreye Aldı

Nordex tarafından kurulumu yapılan Susurluk RES projesi devreye alınarak elektrik üretimine başladı. Nordex’in Eksim Holding’e bağlı Alentek Enerji A.Ş.’ye ait Susurluk RES projesini tamamladığı belirtildi. Projenin devreye alınması ile beraber Nordex’in 2.5 MW’lık Gamma türbinleri bir çok Avrupa ülkesi ve ABD’nin ardından Türkiye’de de kurulmuş oldu. 45 MW kurulu güce sahip olan Susurluk RES’te 80… View Article

14 Temmuz 2011

Nordex tarafından kurulumu yapılan Susurluk RES projesi devreye alınarak elektrik üretimine başladı.

Nordex’in Eksim Holding’e bağlı Alentek Enerji A.Ş.’ye ait Susurluk RES projesini tamamladığı belirtildi.

Projenin devreye alınması ile beraber Nordex’in 2.5 MW’lık Gamma türbinleri bir çok Avrupa ülkesi ve ABD’nin ardından Türkiye’de de kurulmuş oldu.

45 MW kurulu güce sahip olan Susurluk RES’te 80 metre yüksekliğinde 15 adet N100 ve 3 adet N90 modelli Nordex türbinleri kurulumu yapıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Susurluk RES’in proje müdürü Caner Şimşek proje’de yola Nordex türbinlerinin Gamma versiyonunu Türkiye’de ilk defa inşa ediyor olmanın heyecanı ile çıktıklarını ve proje ana alanına ulaşım yolu açısından zorluklar olması ile beraber montajın devam ettiği günlerde mevsim normalleri üzerindeki kar yağışının proje açısından zorluklar çıkarmasına rağmen ekiplerinin yüksek motivasyonu sayesinde projeyi öngörülen tarihten önce bitirdiklerini söyledi.

Nordex Türkiye’nin açıklamasında projenin bakanlık kabulünün 20 Mayıs 2011’de yapılmasının ardından devreye girdiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca Nordex’in diğer bir projesi olan Kar-Demir Haddecilik şirketine ait Bozyaka RES projesi için de çalışmaların yürütüldüğü, tamamlandığında 12.5 MW’lık kurulu güce sahip olacak olan projede 100 metre yüksekliğe sahip kuleler ve Gamma ailesinden 2.5 MW’lık türbinler kullanılacağı belirtildi. Bu projenin de Ağustos 2011’de bakanlık kabulünün ardından devreye alınması bekleniyor.

Proje hakkında açıklama yapan Proje Müdürü Ali Eminel: “Bu proje Nordex’in oluşturduğu yeni Türkiye montaj ekibi tarafından tamamlanmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’deki ilk 100 metrelik kulelerin getirdiği yenilikler karşısında uygulanan özel montaj teknikleri, ekibimize yeni deneyimler kazandırmıştır.” dedi.