New York güneş enerjisi desteğini 1 milyar dolar artırıyor

Eyalet yönetimi 2023 yılında 3 GW’lık kurulu güneş elektriği gücü hedefliyor

22 Ocak 2014

New York eyaletinin 2023 yılında 3 GW’lık güneş elektriği üretim kapasitesine ulaşmasını hedefleyen programın bütçesi 1 milyar dolara yakın düzeyde artırılıyor.

New York Enerji Araştırma ve Geliştirme İdaresi (NYSERDA) tarafından eyaletin Kamu Hizmetleri Komisyonu’na yapılan başvuru ile NY-SUN adlı girişimin 2023’e kadar olan çalışmaları için sağlanan fonun 960 milyon 556 bin dolar artırılması istendi.

Başvuruda ek kaynağın güneş elektriği üretimi için sağlanacak teşvikler, bu alanda yapılacak uygulamalar ve eyaletteki elektrik tüketicilerinin eğitimi gibi alanlarda kullanılacağı bildirildi.

Başvuru belgesindeki bilgilere göre kaynağın 864 milyon dolarlık kısmı teşvikler için ayrılacak iken, 2014 ve 2015 için halihazırda tahsis edilmiş olan fonlar ile birlikte eyaletin 2023’e kadar güneş elektriğine sağlayacağı teşvik 1 milyar 80 milyon dolara ulaşacak.

Bununla birlikte NYSERDA tarafından yapılan başvurudan bir gün sonra New York eyaleti yönetimi tarafından açıklanan 2014 yılı ‘’Eyaletin Durumu’’ belgesinde güneş enerjisi çalışmaları da önemli yer buldu.

Eyalet yönetiminin 2014 yılı planlarını kapsayan belgede New York Valisi Andrew Cuomo’nun 2011 yılında göreve geldiği zaman eyaletin güneş elektriği kapasitesini iki katına çıkarmayı taahhüt ettiği hatırlatılırken, bu rakamın 2013 sonu itibari ile 2011’e göre 4 kat artmış olduğunun tahmin edildiğine dikkat çekildi.

Belgede 2014 yılında NY-SUN girişimi kapsamında yerel yönetimlere imar ve izin prosedürleri ile yenilikçi finansal seçenekler konusunda destek olunarak güneş elektriğinin daha geniş kesimler tarafından kullanımının yaygınlaşması için çalışmalarda bulunulacağı belirtiliyor.

Eyaletteki 5,000’e yakın devlet okulunun güneş elektriği uygulamaları için taşıdıkları potansiyele de dikkat çekilen açıklamada, bu kurumlarda gerçekleştirecek uygulamaların okulların elektrik maliyetlerini düşürme dışında, kendi semtlerinde örnek olarak güneş elektriği kurulumlarının yaygınlaşmasını sağlayabileceğine vurgu yapılıyor.

Nüfusu 20 milyon civarında olan eyaletin halihazırda kurulu güneş elektriği gücü 300 MW düzeyinde bulunuyor.

Eyaletin 2023’de 3 GW’lık kurulu güç hedefine ulaşması ile güneş enerjisi alanında 13,000 kişilik yeni istihdam sağlanmasının, her yıl eyaletteki 465,000 evin ihtiyacına denk elektrik üretilmesinin ve 435 bin otomobilin trafikten çekilmesine denk olacak şekilde yıllık 2.3 milyon ton sera gazı salımının engellenmesinin mümkün olacağı hesaplanıyor.