Millî Eğitim Bakanlığı 120 çatıda güneşten elektrik üretecek

Bakanlık 22 MW’ı aşkın güçte güneş yatırımı yapacak

9 Mayıs 2022

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı bir açıklamada “Temiz Okul ve Temiz Enerji” projesindeki gelişmeleri paylaştı.

Mahmut Özer açıklamasında projenin ilk etapta Türkiye’nin her ilçesindeki en az biri olmak üzere 1.000 okulu, nihai olarak da bakanlığa bağlı 57 bin 108 okulun tamamını çevre dostu hale getirmek için başlatıldığını hatırlattı.

Bakan Özer’in verdiği bilgilere göre güçlendirme çalışması yapılan 865 okul bu çalışmalar sırasında enerji verimli hale getirilmesi ile binaların enerji sınıfı D’den B’ye yükseltilerek, yıllık yüzde 25 oranında enerji tasarrufu sağlamaya başladı. Bakanlık bu yıl 1.000’e ulaşacağı sayı ile de projenin enerji verimliliği alanındaki ilk etabını tamamlamayı hedefliyor.

120 çatıda elektrik üretilecek

Bununla birlikte bakanlık şimdiye kadar 77 okul binasının çatısında toplam kurulu güçleri 6 MW olan güneş enerjisi kurulumlarını devreye alırken, 17 okulda kurulacak 2,25 MW gücündeki projenin de planlama aşaması tamamlandı.

Bu projelerin tamamlanması ile bakanlığa bağlı 94 okuldaki 120 çatıda toplamada 8,25 MW gücünde güneş enerjisi gücü devreye alınmış olacak.

Bununla birlikte bakanlık toplamda 14 MW gücünde olacak iki arazi tipi güneş enerjisi yatırımını da hayata geçirerek, bu santraller ile 392 okulun tüketimine denk elektrik üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Kaynak Alman Kalkınma Bankası’ndan sağlandı

2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile Alman Kalkınma Bankası (KfW) arasında güneş enerjisi ve enerji verimliliği yatırımları için kaynak sağlanmasına yönelik anlaşma imzalanmıştı.[1]

Anlaşma Avrupa Birliği tarafından Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye taahhüt edilen 3 milyar Avroluk mali imkan fonu kapsamında imzalanan dört anlaşma arasında yer alıyordu.

Proje Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde lisanssız elektrik mevzuatı kapsamında güneş enerjisi projeleri ve bakanlığa ait binalarda enerji verimliliği uygulamaları gerçekleştirilmesini kapsıyordu.

Bununla birlikte Bakanlık Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile de devlet okullarında enerji verimliliği yatırımları gerçekleştirilmesine yönelik mali destek sağlanmasına yönelik anlaşma imzalamıştı.[2]

 


[1] Milli Eğitim’in enerji projesine ilişkin anlaşma onaylandı

[2] Milli Eğitim Bakanlığı enerji verimliliği için 50 milyon dolar kaynak sağlayacak