Milli Eğitim’in enerji projesine ilişkin anlaşma onaylandı

Alman Kalkınma Bankası tarafından desteklenen proje ile güneş enerjisi ve enerji verimliliği yatırımları yapılacak

29 Haziran 2018

Alman Kalkınma Bankası tarafından desteklenen proje ile güneş enerjisi ve enerji verimliliği yatırımları yapılacak

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile Alman Kalkınma Bankası (KfW) arasında Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde güneş enerjisi ve enerji verimliliği yatırımlarının desteklenmesine ilişkin anlaşma onaylandı.

Resmi Gazete’nin 28 Haziran 2018 tarihli Mükerrer sayısında yayınlanan düzenleme Avrupa Birliği tarafından Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye taahhüt edilen 3 milyar avroluk mali imkan fonu kapsamında imzalanan dört anlaşma arasında yer alıyordu.

Anlaşma 37,546 milyon avro bütçeye sahip ”Türkiye Cumhuriyeti ile Alman Mali İşbirliği Türkiye’de mültecilerden etkilenen ev sahibi topluluklara yönelik Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi’ni içeriyor.

Proje ile Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde lisanssız elektrik mevzuatı kapsamında güneş enerjisi projeleri ve bakanlığa ait binalarda enerji verimliliği uygulamaları gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında zemine monte olarak toplamda 10 ila 15 MW arası, 120 okulun çatısında ise toplamda 5 ila 10 MW arası güce sahip fotovoltaik yatırımı gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Projenin enerji verimliliği ayağında ise 15 eğitim yapısında termal güneş enerjisi sistemleri, yeni kazan ekipmanları, yalıtım ve elektrik tesisatlarına yönelik çalışmalar yürütülecek.

Projede zemine monte projeler için 14 milyon avro, çatı üstü güneş elektriği projeleri için 10 milyon avro ve enerji verimliliği projeleri için 10 milyon avro bütçe ayrıldı.