Lübnan’daki 100 MW’lık GES projesi Türkiye’den finanse edilecek

24 saat elektrik üretimi gerçekleştirebilecek projenin finansmanı Actus Solar tarafından sağlanacak

13 Nisan 2022

Lübnan elektrik şebekesine 24 saat kesintisiz olarak elektrik sağlayabilecek bir konsantre güneş enerjisi santrali projesinin finansmanı Actus Solar tarafından sağlanacak.

Türkiye’de güneş enerjisi santrali finansman platformu olarak faaliyet gösteren şirket tarafından yapılan açıklamaya göre projenin 100 MW’lık ilk fazı 300 milyon ABD Doları tutarındaki yatırım ile hayata geçecek.

Lübnan’ın yılda ortalama 5.620 kWh/m2 ışınıma sahip Al Bidawi şehrinde inşa edilecek santralde eritilmiş kimyasal tuz kullanımı sayesinde yıllık 1.167.533 Megavat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Santralde üretilen elektriğin tamamı ise Lübnan Devleti tarafından, imzalanan İkili Tedarik Sözleşmesi (PPA) kapsamında 30 yıl boyunca kilovat-saat başına 7,5 ABD Doları-sent fiyat üzerinden satın alınacak.

Projenin EPC hizmeti aynı zamanda projenin geliştiricisi de olan ABD’nin Teksas eyaleti Houston şehri merkezli Parabolic Technology Industries (PTI) şirketinin kurduğu konsorsiyum tarafından anahtar teslim olarak sağlanacak.

Actus Solar açıklamasında dünya çapında 45 enerji projesine imza atmış PTI şirketinin bu projenin ardından Lübnan ve çevre bölgesinde toplamda 700 MW kapasiteli KGES kurmayı hedeflediği de bildirildi.

Bununla birlikte açıklamada projeye şimdiden Mısır, İsviçre ve Orta Doğu’dan özsermaye tarafında ilgi olduğu, kredi tarafında ise hem enerji odaklı Teksas bankalarının hem de uluslararası finans kuruluşlarının proje finansmanına sıcak baktıkları bildirildi.

24 saat üretimi ile geleceğin solar teknolojilerinden gösterilen KGES sistemleri ABD’nin Kaliforniya veya Arizona eyaletleri ile İspanya ve Çin gibi yerlerde başarılı örnekleri bulunuyor.