Galatasaray güneş yatırımı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Galatasaray güneş enerjisi yatırımı ile Guinness Rekorlar kitabına girdi

30 Mart 2022

Galatasaray Spor Kulübünün Ali Sami Yen Spor Kompleksi Stadyumu çatısına kurulan güneş enerjisi santrali bir futbol stadyumunun çatısına kurulan en büyük güneş enerjisi santrali ünvanını elde etti.

Santralin ünvanı elde etmesi dolayısı ile düzenlenen Guinness Rekor Takdim Töreni 22 Mart 2022 günü Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas, Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Bikem Kanık ve Enerjisa Enerji CEO’su ve Enerjisa Müşteri Çözümleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar ve Enerjisa Müşteri Çözümleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Esentürk’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende Guinness Rekorlar Kitabı hakemi ve Türkiye temsilcisi Şeyda Subaşı rekor sertifikasını Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar’a takdim etti.

Enerjisa Enerji tarafından Performansa Dayalı İş Modeli çerçevesinde geliştirilen 4,2 MW gücündeki santral 10 bin 404 güneş panelinden oluştu.

Aralık 2021’de elektrik üretimine başlayan tesiste yılda 4,65 Megavat-saat üretim ile stadın yıllık tüketiminin %60’ının karşılanması öngörülüyor.

Model ile Galatasaray herhangi bir maliyet üstlenmezken yaklaşık 20 milyon TL’lik yatırım finansmanının tamamı da Enerjisa Enerji tarafından sağlandı. Kulüp Enerjisa’ya Bununla birlikte 10 yıl boyunca elektrik tüketimine bağlı olarak Enerjisa’ya ödeme yapacak, bu sürenin dolması ile de santralin mülkiyetine sahip olacak

Bu ünvan şimdiye kadar Brezilya’nın Brasília şehrinde yer alan Estádio Nacional Mané Garrincha stadının çatısında 2013 yılında devreye alınan 2,5 MW gücündeki santrale aitti.

Bununla birlikte Antalya, Arena stadyumu da 2015 yılında devreye giren 1,5 MW gücündeki santral ile en büyük güneş enerjisi santraline sahip ilk 10 stadyum arasında yer alıyor.