Kontrolmatik ilk depolama tesisini 2024’te devreye alacak

Progresiva ESS-1 Türkiye’nin ilk lityum-iyon enerji depolama tesisi olacak

11 Mart 2022

Kontrolmatik teknoloji Türkiye’nin ilk lityum-iyon enerji depolama tesisi olacak Progresiva ESS-1 Müstakil Lityum-İyon Enerji Depolama Tesisi projesini 2,5 yıl içinde devreye almayı planladığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre projeyi hayata geçirecek olan Kontrolmatik’in yüzde yüz iştiraki, Progresiva Enerji Yatırımları A.Ş. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 20 yıllığına verilen tedarik lisansı ile elektrik enerjisi ve kapasitesi ticareti yapma hakkı sağlamış durumda.

Şirket İstanbul, Silivri’de kurulacak tesisin Çevresel Etki Değerlendirme çalışmalarını ilk 12 ay içinde, kurulum çalışmalarını da sonraki 18 ay içinde tamamlayarak tesisi 2,5 yıl içinde faaliyete geçirmeyi planlıyor.

Tamamlandığında 250 MW bağlantı gücüne ve 1.000 MW-saat toplam enerji depolama kapasitesine sahip olacak tesis böylelikle 4 saat içinde tam kapasiteye ulaşabilecek. Tesis anlık olarak maksimum 250 MW kapasite ile şebekeye enerji verebilecek ya da sistemden batarya grubuna depolama yapabilecek.

400 kV GIS Trafo Merkezi vasıtasıyla ulusal şebekeye bağlanacak tesis ile ulusal şebeke için Arbitraj, Primer/Sekonder Frekans Kontrolü, Dengesizlik ve Tersiyer hizmetleri de verilecek.

Türkiye’de ilk, dünyada ise sahip olduğu ölçek ve teknoloji ile sayılı uygulamalardan birisi olacak tesiste, yine Kontrolmatik Teknoloji şirketi olan Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. tarafından Ankara Polatlı’daki Pomega Lityum Demir Fosfat Batarya Hücre Fabrikası’nda üretilecek lityum-iyon bataryaları kullanılacak.