İtalya’dan Sırbistan’a Yenilenebilir Enerji Teşviki

İtalyan hükümeti Sırbistan’da gerçekleştirilecek projeler için yüksek alım garantisi sağlıyor

25 Ekim 2011

İtalyan hükümeti yenilenebilir enerji alanındaki en yüksek bedelli alım garantilerinden birini Sırbistan’da gerçekleştirilecek projeler için verecek.

İtalyan ve Sırbistan makamları tarafından bugün imzalanacak olan anlaşma ile Sırbistan’da gerçekleştirilecek olan 13 hidroelektrik santral projesi ile üretilecek elektriğe megavat-saat başına 155 avro ile İtalya tarafından alım garantisi sağlanacak. Bu anlaşmanın İtalya için maliyetinin ise 1 milyar avronun üzerinde olabileceği belirtiliyor.

İtalyan Maccaferri grubuna bağlı Seci Energia SpA şirketi bu yıl Sırbistan’ın enerji tekeli olan Elektroprivreda Srbije ile ortaklık geliştirerek 819 milyon avro yatırım ile toplam kurulu gücü 300 MW olan 10 ayrı HES projesi gerçekleştireceğini açıklamıştı. İki şirket bununla beraber Sırbistan’ın farklı bir bölgesinde ise 300 milyon avroluk yatırım ile toplam 103 MW kurulu güce ulaşacak 3 ayrı santral daha kurmayı planlıyor.

Sırbistan’da üretilecek elektriğin ülkenin Karadağ bölgesi üzerinden ve Adriyatik denizinin altından İtalya’ya ulaştırılması hedefleniyor.

İtalya 2020 yılında toplam enerji tüketiminin yüzde 17’sini yenilenebilir enerjilerden sağlayarak Avrupa Birliği yükümlülüklerini yerine getirmeyi hedefliyor.