İtalya Güneş Enerjisinde 12.5 GW’a Yaklaşıyor

İtalya’nın kurulu güneş enerjisi gücü 11 GW’ı aştı, yıl sonunda ise 12.5 GW’a ulaşması bekleniyor.

21 Ekim 2011

İtalyan güneş enerjisi sanayicileri birliği GIFI tarafından yapılan bir açıklamada 2011 yılı sonunda ülkedeki kurulu güneş enerjisi gücünün 12 – 12.5 GW seviyesine yükseleceğinin öngörüldüğü belirtildi.

Güneş enerjisinde 2010 yılı sonunda 7 GW’a ulaşan İtalya’da geçen yıl güneş enerjisinden üretilen elektrik ise toplam arzın yüzde 3’ü seviyesine yükselmişti. Elektrik tüketicilerinin faturalarına yansıtılan ücretler ile desteklenen sektöre bu yolla 4.9 milyar avroluk bir kaynak yaratılmıştı.

GIFI açıklamasında güneş enerjisi yatırımlarına yönelik bazı yasal düzenlemelerin etkisi ile bu yıl 5 ila 5.5 GW düzeyinde gerçekleşecek yeni kurulum rakamının gelecek yıl 2.5 ila 3 GW düzeyinde olacağını tahmin edildiği belirtildi.

İtalyan hükümeti 2011 yılında yaptığı bir dizi yasal düzenleme ile güneş enerjisi santrallerinin tarım arazileri üzerine kurulmasını engelleyen ve büyük ölçekli güneş santrallerinin daha düşük oranlı teşvik mekanizmasından yararlanabileceği yasal düzenlemeleri hayata geçirmişti.

Ülkenin halihazırda kurulu güneş enerjisi gücü 11 GW iken 288.000 güneş enerjisi projeside çeşitli aşamalarda bulunuyor.