İran’ın rüzgar gücü 200 MW’ı aştı

Ülkede 61,2 MW gücünde yeni bir rüzgar projesi devreye alındı

4 Eylül 2018

İran’da yeni bir rüzgar enerjisi santrali daha devreye alındı.

Ülkenin Kazvin bölgesinde inşa edilen Siyahpuş Rüzgar Enerjisi Santrali 61,2 MW gücü ile ülkenin şimdiye kadar devreye giren en büyük rüzgar projesi olma ünvanına sahip oldu.

İranlı Mah Taab Group tarafından 89 milyon avro yatırımı ile hayata geçen projede ticari elektrik üretimi Mayıs ayında başlamıştı. Santral tam kapasiteye ise Ağustos ayında ulaştı.

Santralde yıllık olarak ülkedeki 75 bin evin ihtiyacına denk şekilde elektrik üretimi gerçekleştirileceği öngörülüyor. Bu üretim İran’ın sera gazı salımlarının da yıllık 110 bin ton düzeyinde gerilemesini sağlayacak.

Şirket 99,2 MW’lık projeye devam ediyor

Mah Taab Group açıklamasına göre projede Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) tarafından sağlanan 3,4 MW güce ve 108 metrelik kule yüksekliğine sahip 18 adet SWT-3.4-108 rüzgar türbini kullanıldı.

Bununla birlikte şirket halihazırda 99,2 MW gücünde olacak ikinci bir rüzgar enerjisi santrali projesi için de inşa çalışmalarına devam ediyor.

2019 yılında devreye girmesi planlanan santral yine SGRE tarafından sağlanacak 3,2 MW gücünde 31 türbinden oluşacak.

20 yıllık alım garantisi sağlanıyor

İran’da 50 MW’ın üzerindeki rüzgar enerjisi yatırımları için, santrallerde üretilecek elektriğe 20 yıl geçerli olmak üzere kilovat-saat başına 3,400 İran Riyali (8 ABD Doları-sent) düzeyinde alım garantisi sağlanıyor.

Santralin devreye girmesi ile İran’ın rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 203 MW’a yükseldi.