İngiltere binalarda elektrikli araç şarj istasyonlarını zorunlu hale getirecek

Ülke yönetimi yasa önerisini görüşe açtı

28 Ağustos 2019

Birleşik Krallık Ulaşım Bakanlığı ülkedeki binaların park yerlerinde elektrikli araç şarj istasyonu bulunma zorunluluğuna yönelik yasa önerisini kamuoyu görüşüne açtı.

Bakanlığın, Düşük Emisyonlu Araçlar Dairesi tarafından açıklanan öneriye göre 2020’nin ilk yarısından itibaren inşa edilecek konut binalarının park yerlerinde asgari 7 kilovat gücünde ve tüm elektrikli araçlarda kullanılabilecek evrensel prize sahip elektrikli araç şarjı olmak zorunda olacak,

Mevcut konut binalarda 10 park yerinin fazlasında olanlar kapsamlı yenilemeye gittikleri takdirde tüm park yerlerini elektrikli araçlar için uygun hale getirmek ile yükümlü olacaklar.

10 araçtan fazlası için park yeri olan yeni veya eski konut dışı binalarda kapsamlı yenilemelerde asgari olarak bir elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu ile beş istasyon için kablo yolu açmak zorunlu olacak.

Yirmiden fazla araç için park yeri olan konut dışı binalarda ise 2025 yılına kadar asgari olarak bir elektrikli araç şarj istasyonu kurmak zorunlu olacak.

Bakanlığın öngörüsüne göre her şarj istasyonu konutların maliyetini 976 Pound artıracak, istasyonu yenileme çalışması sırasında ilave edilmesi ise maliyeti 2.040 Pounda çıkaracak.

Ayrıntılı bilgi için; www.gov.uk