Çin akaryakıtlı araçları yasaklama takvimi üzerinde çalışıyor

İlk etapta yerel yönetimlerin pilot uygulamalarına destek verilecek

27 Ağustos 2019

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ülkede akaryakıtlı araçlar kullanımının sonlandırılmasına yönelik bir takvim üzerinde çalışıldığını açıkladı. Açıklama Çin parlamentosunda 16 Temmuz tarihinde verilen bir yasa önerisine karşılık olarak verildi.

“Akaryakıt Taşıtlarının Yasaklanması İçin Bir Zaman Çizelgesi Oluşturulması ve Güçlü Bir Ulusun İnşasının Hızlandırılması Üzerine Araştırma” başlıklı açıklamaya göre bir çıkış takvimi belirlemek için gerek teknolojik gelişme süreci gerekse de ülkedeki sektörün fiili durumu hakkında Kalkınma ve Reform Komisyonu gibi ilgili birimler ile işbirliği yapılıyor.

Bu çalışmalarda yakıt maliyeti, yeni enerji araçlarının teknoloji maliyetleri, enerji tasarrufu ve emisyonlarının azaltılması, piyasa talebi gibi konularda kapsamlı ve bilimsel bir yaklaşım kullanılıyor.

Bununla birlikte açıklamada bu hedef doğrultusunda bakanlığın yerel yönetimleri şehir içi ulaşımda elektrikli otobüs ve taksilerin kullanımını artırma konuları ile akaryakıtlı araçlara yasak bölgeler oluşturulması gibi pilot uygulamalar konusunda destekleyeceği de belirtildi.

Bu takvimin süreci konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de 2018 yılında yıllık satış rakamı 30 milyon adede yükselmişti, otomobil sahibi kişi sayısı ise 200 milyonu geçmişti. 2018’de sartışlarda elektrikli araçların payı 1,3 milyon adet olmuştu, bu rakamın 2019’da ise 1,5 milyon adete yükseleceği öngörülüyor.