Hollanda güneş elektriği gücünde 1 GW’ı aştı

DNV GL analizine göre ülkenin yalnızca çatı üstü güneş elektriği alanındaki potansiyeli 150 GW düzeyinde Hollanda’nın güneş elektriği kurulu gücünün 2015 yılında 1 GW’ı aştığı bildirildi. Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ülkenin güneş elektriği gücü 2015’in ilk 11 ayında 197,3 MW artarak toplamda 1.168,2 MW’a yükseldi. Bakanlığın verilerine göre ülkenin bu… View Article

6 Aralık 2015

DNV GL analizine göre ülkenin yalnızca çatı üstü güneş elektriği alanındaki potansiyeli 150 GW düzeyinde

Hollanda’nın güneş elektriği kurulu gücünün 2015 yılında 1 GW’ı aştığı bildirildi.

Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ülkenin güneş elektriği gücü 2015’in ilk 11 ayında 197,3 MW artarak toplamda 1.168,2 MW’a yükseldi.

Bakanlığın verilerine göre ülkenin bu alandaki kurulu gücü 2013’ün tamamında 366 MW, 2014’ün tamamında ise 205 MW’lık artış göstermişti.

Bu gücün çok önemli bir kısmını çatı üstü güneş elektriği kurulumları oluştururken, danışmanlık kuruluşu DNV GL tarafından yakın zaman önce yayınlanan bir çalışmaya göre Hollanda’nın bu alandaki potansiyeli çok daha yüksek.

Kuruluşa göre Hollanda mevcut yatırım eğilimleri ile 2023 yılında 10 GW’lık güneş elektriği kurulu güce ulaşma potansiyeline sahip.

Hali hazırda toplam güneş elektriği kurulu gücünün önemli bir bölümünü çatı üstü sistemlerin oluşturduğu Hollanda’nın bu güce ulaşmasının ana belirleyicilerinden biri ise 2020 yılına kadar geçerliliği garanti altına alınmış mahsuplaşma sistemi (net metering) olacak.

Kuruluşun analizine göre enerji depolama teknolojilerinin gelişmesi de güneş elektriği yatırımlarının artmasına olumlu katkı sağlayacak. Bu alandaki teknolojik ilerleme aynı zamanda elektrik şebekelerine yönelik gereksiz yatırımların önüne geçilmesini de mümkün kılacak.

Çalışmanın en ilgi çekici noktalarından biri ise Hollanda’nın çatı üstü güneş elektriği alanındaki potansiyeli.

DNV GL analizine göre ülkenin çatı üstü güneş elektriği potansiyeli mevcut teknoloji ve fiyatlar ile 70 GW düzeyinde iken, teknolojik ilerleme ile şehir bölgelerinin dışındaki alanlarda yatırımların yaygınlaştırılabilmesi bu potansiyeli 150 GW’a çıkarabilir.