Güney Kore Denizüstü Rüzgar Projesine Başlıyor

2.5 GW'lık projeyi yerli türbin üreticileri üstlenecek Güney Kore'nin 2.5 GW'lık deniz üstü rüzgar enerjisi tarlası projesinde önemli ilerleme sağlandığı belirtildi. Güney Kore Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yüzde 51'inin Güney Kore devletine ait olduğu Kore Elektrik Şirketinin (Kepco) sekiz yerli rüzgar türbini üreticisi ile proje için gerekli olan türbinlerin tedariğine yönelik anlaşma imzaladığı açıklandı…. View Article

11 Kasım 2011

2.5 GW'lık projeyi yerli türbin üreticileri üstlenecek

Güney Kore'nin 2.5 GW'lık deniz üstü rüzgar enerjisi tarlası projesinde önemli ilerleme sağlandığı belirtildi.

Güney Kore Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yüzde 51'inin Güney Kore devletine ait olduğu Kore Elektrik Şirketinin (Kepco) sekiz yerli rüzgar türbini üreticisi ile proje için gerekli olan türbinlerin tedariğine yönelik anlaşma imzaladığı açıklandı.

Açıklamada 8.2 trilyon Vonluk (7.3 Milyar ABD Doları) anlaşmanın aralarında Doosan, Daewoo, Hyundai gruplarının bulunduğu 8 yerli rüzgar türbini üreticisi imzalandığı belirtildi.

Anlaşmaya göre ilk etapta projenin 100 MW'lık bölümü deneme amaçlı olarak 2014'e kadar devreye alınacak iken, projenin ikinci aşaması olarak 400 MW'lık diğer bir bölüm  2016'ya kadar elektrik üretimine başlayacak.

Projenin geriye kalan 2 GW'lık kısmının ise 2019'a kadar devreye alınmış olması hedefleniyor. Rüzgar tarlalarından kullanılacak olan ve Güney Kore'de üretilecek türbinlerin kurulu güçleri ise 3 ila 7 MW arasında olacak.