Güneş Sigorta’dan Güneş Enerjisi Yatırımı

Güneş Sigorta, İstanbul Esentepe’de bulunan Genel Müdürlük binasına kurulan güneş paneli sayesinde elektrik ihtiyacının bir bölümünü kendisi karşılayacak.

6 Mayıs 2009

Güneş Sigorta’nın genel müdürlük binasındaki güneş panelinin açılışını gerçekleştiren Bakan Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin enerji kullanımında alternatif çalışmaları zorunlu hale getirdiğini söyledi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının tüm dünyada daha fazla kullanılmaya başlandığını işaret eden Yazıcı, ”Fosil yakıtlar, küresel ısınma ve iklim değişikliğine yol açıyor. Fosil yakıtların neden olduğu sera gazının salım 1970 yılından bu yana yüzde 70 arttı. Bu artış devam edecek” dedi.

Kendini yenileyebilen rüzgar ve güneş enerjisinin önemine işaret eden Yazıcı, ”Güneş Sigorta’nın yenilenebilir enerji kullanımına katkı sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçiriyor olması, memnuniyet verici. Güneş Sigorta artık, elektrik ihtiyacının bir bölümünü güneş enerjisinden sağlamaktadır. Bu girişimin, Türkiye’deki tüm sektörlere örnek teşkil etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Güneş Sigorta Genel Müdürü İlker Aycı da Türkiye’de pek çok plaza bulunduğunu bunların hiç birinde güneş panelinin olmadığını ifade ederek, ”Dilerim ki binalar inşa edilirken güneş enerjisinden daha fazla istifade etmenin yolu aranır” diye konuştu.

Güneşten Elektrik Üreticileri Fotovoltaik Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet Özer de güneş enerjisinin önemine işaret ederek İspanya’nın geçen sene iki Keban Barajı büyüklüğündeki kapasiteye eşit güneş enerjisinden elektrik sağladığını bildirdi.

Türkiye’de konunun yeterince tanınmadığını kaydeden Özer, Güneş Sigorta’da kurdukları sistemin bugün, İstanbul’da kurulan en büyük güneş enerjisi santrali olduğunu belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özer, bu sistemle Güneş Sigorta Genel Müdürülük binasının elektrik tüketiminin yüzde 10’unun karşılanacağını söyledi. (AA)