Güneş Enerjisi İçin Yeni Kullanım Alanı: Petrol Çıkarma

Termal güneş enerjisi alanında yenilikçi bir yöntem geliştiren BrightSource'ın son santral projesi Chevron'un petrol arama faaliyeti için olacak. Termal güneş enerjisi alanına getirdiği yenilikçi çözümler ile tanınan ABD, Kaliforniya Merkezli BrightSource şirketi yeni projesini dünyanın en büyük petrol üretimi artırma çalışması için geliştiriyor. BrightSource'dan yapılan açıklamada şirketin ABD'li petrol şirketi Chevron için Kaliforniya, Koalinga'da gerçekleştireceği… View Article

4 Ekim 2011

Termal güneş enerjisi alanında yenilikçi bir yöntem geliştiren BrightSource'ın son santral projesi Chevron'un petrol arama faaliyeti için olacak.

Termal güneş enerjisi alanına getirdiği yenilikçi çözümler ile tanınan ABD, Kaliforniya Merkezli BrightSource şirketi yeni projesini dünyanın en büyük petrol üretimi artırma çalışması için geliştiriyor.

BrightSource'dan yapılan açıklamada şirketin ABD'li petrol şirketi Chevron için Kaliforniya, Koalinga'da gerçekleştireceği 29 MW kurulu gücündeki termal güneş enerjisi santralinin petrol çıkarma işlemlerinde kullanılacağı belirtildi.

Proje ile santralde güneş enerjisi yolu ile üretilecek su buharının petrol kuyusunun dibine pompalanması bu sayede petrol rezervinin bulunduğu alanın ısınmasının sağlanması hedefleniyor. Bu işlem sayesinde akışkanlık kazanacak petrolün çok daha kolay bir şekilde yüzeye çıkarılması mümkün olacak. Santralde üretilecek bu su buharı ise işlemin ardından soğutularak tekrar sisteme dahil edilecek. 

Şirketin açıklamasında geleneksel yöntemlerde bu işlem için bugüne kadar doğalgaz kullanıldığı ifade edilirken, petrol araması yapılan bölgelerin çoğuna doğaları gereği yakıt götürmenin zor olduğuna ve aynı zamanda bu bölgelerin çoğunun güneş enerjisi açısından çok verimli olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada bu iki etkenin ise kendi teknolojilerini petrol çıkarma faaliyetleri için çok cazip kıldığına dikkat çekildi.

BCC adlı araştırma kuruluşun verilerine göre petrol üretimi artırma teknolojileri pazarına 2009 yılında 4.7 milyar dolar harcanmış iken, pazar yıllık ortalama yüzde 28 oranında büyüme ile 2014'te 16.3 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak. Bir başka araştırma kuruluşu SBI'ya göre petrol kuyularındaki petrolün yalnızca yüzde 10 ila 30'u çıkarılabiliyor iken yüzde 70 ila 90'ını çıkarmak mümkün olamıyor.