Fosil yakıt şirketleri karbon depolama projesi için işbirliği yaptı

Statoil, Shell ve Total Norveç kıyılarında karbondioksit depolamaya çalışacak Dünyanın en büyük fosil yakıt şirketlerinden Statoil, Shell ve Total bir karbon depolama projesinde beraber çalışmak için işbirliği gerçekleştirdiklerini açıkladılar. Norveçli Statoil tarafından yapılan açıklamaya göre proje ile Norveç'in doğu bölgesindeki üç sanayi bölgesinde toplanacak karbondioksitin, sıvılaştırıldıktan sonra gemilerle taşınarak deniz yatağının 1000 ila 2000 metre… View Article

24 Ekim 2017

Statoil, Shell ve Total Norveç kıyılarında karbondioksit depolamaya çalışacak

Dünyanın en büyük fosil yakıt şirketlerinden Statoil, Shell ve Total bir karbon depolama projesinde beraber çalışmak için işbirliği gerçekleştirdiklerini açıkladılar.

Norveçli Statoil tarafından yapılan açıklamaya göre proje ile Norveç'in doğu bölgesindeki üç sanayi bölgesinde toplanacak karbondioksitin, sıvılaştırıldıktan sonra gemilerle taşınarak deniz yatağının 1000 ila 2000 metre altında depolanması hedefleniyor.

Proje ile Norveç’teki tüm otomobillerin yıllık emisyonlarının dörtte birine eşit düzeyde, yıllık 1,5 milyon ton karbondioksitin depolanabilmesi hedefleniyor.

Açıklamada projenin Statoil yönetiminde süreceği fakat Norske Shell ve Total E&P Norge şirketlerinin de projede eşit oranda ortaklığa sahip olacağı bildirildi.

Karbon depolama alanında faaliyet göstermesi için kurulmuş olan Norveç kamu şirketi Gassnova tarafından temmuz ayında yapılan açıklama ile proje için Statoil’in yetkilendirdiği bildirilmişti.