11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü gerçekleştirildi

Türkiye’de ilk defa düzenlenen etkinliğe Pamukkale Üniversitesi Jeotermal Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliği yaptı

15 Mart 2020

11. Avrupa Jeotermal Doktora Günü 24-26 Şubat tarihlerinde Pamukkale Üniversitesi Jeotermal Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin bu yıl ilk defa ev sahipliğini üstlendiği etkinlikte Türkiye ile birlikte Meksika, Slovenya, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde jeotermal enerji alanında lisans üstü çalışmalarda bulunan genç yer bilimcileri bir araya geldi, ve 30’a yakın doktora öğrencisinin poster sunumu yaptı. Etkinliğe akademinin yanı sıra özel sektörden ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden de pek çok katılımcı ilgi gösterdi.

Konferansta Hollanda’da bulunan Delft Teknoloji Üniversitesi’nden Yrd.Doç. Maren Brehme, İzlanda Enerji Okulu’nun yöneticisi Dr. Juliet Newson, İtalya’da bulunan Floransa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Franco Tassi ile Türkiye’den Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Koçyiğit ve Prof. Dr. Serhat Akın, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Başokur da çağrılı konuşmacı olarak yer aldılar.

Sabah ve öğleden sonra oturumları açılış konuşmaları ise merkez müdürü Doç. Dr. Ali Kaya ve müdür yardımcısı Dr. Taylan Akın tarafından yapıldı.

Etkinliğin son gününde Zorlu Enerji’ye ait Kızıldere Jeotermal Elektrik Santrali’ne teknik gezi düzenlendi.

Etkinliklik Hierapolis antik kentine ve Pamukkale travertenlerine düzenlenen rehberli tur ile son buldu.