EkoRE Niğde fabrikasının temelini attı

%100 yerli üretim hedeflenen fabrika 1 GW’lık üretim kapasitesine sahip olacak

14 Mart 2019

Eko Temiz Enerji A.Ş (EkoRE) yatırımı ile Niğde’de inşa edilecek güneş paneli üretim fabrikasının temel atma töreni 11 Mart 2019 günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katılımı ile gerçekleştirildi.

Bor Organize Sanayi Bölgesi’nde 620 dönümlük arazi üzerinde kurulacak tesisin Türkiye’nin ingot, zafer, hücre ve modül üretim süreçlerinin tamamını kapsayan ilk güneş paneli fabrikası olması hedefleniyor.

Temel atma töreninde konuşan EkoRE CEO’su Serhan Süzer proje ile Türkiye’ye 700 milyon ABD Doları sermaye girişi sağlayacaklarını ayrıca Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirileceğini söyledi.

Fabrikanın inşa edileceği alanının 2 GW’lık üretim kapasitesine uygun olduğunu da belirten Süzer, gerektiği takdirde üretim kapasitesinin bu seviyeye çıkarılabileceğini ayrıca üretimlerini uzun vadede %80 oranında ithal etmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

‘’Amacımız Türkiye’yi ekonomik anlamda üst lige çıkarmak. Bunun yoluysa uygun maliyetli, kaliteli ve sürekli enerji arzından geçiyor. Bu nedenle, enerjide bütün yükün eşit miktarda dağıtıldığı dengeli bir enerji portfoyünün oluşturulması için yerli kaynaklarımızı maksimum oranda kullanmak ve dışa bağımlı olduğumuz kaynaklarda ise yönetilebilir bir duruma gelmek zorundayız. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’yi model ülke haline getireceğiz. Sadece yenilenebilir enerji üretiminde değil teknolojilerinde de söz sahibi olmak istiyoruz. Türk mühendis ve işçisinin akıl teri ile ıslattığı fikirler, dünyanın her yerine ‘Made In Turkey’ damgalı güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile taşıyacak. Artık enerji politikalarında mümkün olduğunca ithalata yer olmayacak. Bu ve bunun gibi yatırımlarımızla Türkiye, enerji teknolojilerinde merkez ülke konumuna gelecek. Enerji teknolojileri bu anlamda Türk ekonomisinin değişim ve dönüşümünde başrolü oynayacak.” dedi. Hem enerji hem de teknoloji bağımlılığını azaltma noktasında ihtiyaç duyulan adımların birer birer atıldığını anlatan Bakan Dönmez, şöyle devam etti: “Bu güzide tesisimiz, dinamik hale getirdiğimiz yenilenebilir enerji sektörüne dinamizm katacak, benzer vizyoner ve güçlü projelerin de hızla artarak hayata geçmesine cesaret verecektir.’’

 Proje Bazlı Yatırım Teşviği’nden yararlanacak

EkoRE fabrika yatırımı için ‘’Enerji Bağımsızlığı için %100 Yerli PV Panel Üretimi” başlıklı projesi ile kamuoyunda Proje Bazlı Yatırım Teşviği sağlamıştı.

Sistem yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek, dışa bağımlılığı azaltabilecek gibi kriterlere sahip olan ve yatırım tutarı en azından 100 milyon dolar olacak yatırımların desteklenmesini öngörüyor.