Çin Rüzgar Enerjisinde 2011’in de Lideri Olacak

Rüzgar enerjisi sektörünün gelecek yıl tekrar hızlı büyümesine devam edeceği öngörülüyor. Çin liderliği üstlenirken ABD'de sektör tahtını kaybediyor. Londra merkezli danışmanlık ve araştırma kuruluşu Bloomberg New Energy Finance'a göre göre 2010 yılında yavaşlayan küresel rüzgar enerjisi sektörü 2011'de tekrar hızlı bir büyüme ivmesi yakalayacak. Kuruluşun öngörülerine göre 2009 yılında kurulu gücünü 38.4 gigavat artıran sektörün… View Article

2 Kasım 2011

Rüzgar enerjisi sektörünün gelecek yıl tekrar hızlı büyümesine devam edeceği öngörülüyor. Çin liderliği üstlenirken ABD'de sektör tahtını kaybediyor.

Londra merkezli danışmanlık ve araştırma kuruluşu Bloomberg New Energy Finance'a göre göre 2010 yılında yavaşlayan küresel rüzgar enerjisi sektörü 2011'de tekrar hızlı bir büyüme ivmesi yakalayacak.

Kuruluşun öngörülerine göre 2009 yılında kurulu gücünü 38.4 gigavat artıran sektörün bu yılki büyümesi 37.7 gigavat olarak gerçekleşecek. Kuruluşun öngörüsüne göre sektör 2011 yılında ise 45 gigavata yakın bir büyüme gösterebilecek. Kuruluş şubat ayında ise 2010 için 41.3 gigavatlık bir büyüme öngörmekteydi.

2011 yılındaki büyümenin lideri yine Çin olacak ve sektördeki büyümenin yarısını tek başına sağlayabilecek. Avrupa pazarı kararlı yapısını sürdürürken ABD'de yenilenebilir enerji yatırımlarını destekleyecek yasal düzenlemelerin kongreden geçirilememesinin yol açtığı belirsizlik ve düşük seyreden doğalgaz fiyatlarının da etkisi ile bu ülkede sektör bir süre daha durağan yapısını devam ettirecek.

Son yıllarda hızla büyüyen sektör 2008 sonu ve 2009 başında küresel finansal kriz nedeni ile bozulan yatırım ortamı sonucunda yavaşlama sürecine girmişti.

ABD RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜ TAHTINI KÖMÜRE KAPTIRDI

Bunun yanında Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği (AWEA) tarafından geçen hafta yapılan bir açıklamada temiz enerjiler ve özellikle rüzgar enerjisi ABD'de fosil yakıtlara göre son yıllarda elde ettiği üstünlüğü kaybediyor.

AWEA'nın açıklamasına göre 2010'un üçüncü çeyreğinde sadece 395 megavatlık yeni rüzgar enerjisi kurulumu yapılabildi. Bu 2007'den beri en yavaş büyüme anlamına geliyor.

Açıklamada dikkat çeken diğer bir nokta ise bu yıl enerji üretim kapasitesine yapılan yeni ilavelerin sadece yüzde 14'ü rüzgar enerjisi olurken kömür yüzde 39'luk pay sahibi oldu. Geçen yıl yapılan yeni enerji üretim kapasitesi artışında rüzgar enerjisi yüzde 39'luk paya sahip olarak  doğal gaz ile başa baş bir noktaya gelmiş kömür santrallerinin payı ise yüzde 14 olarak gerçekleşmişti.

ÇİN'DE 170 GW'LIK RÜZGAR ENERJİSİ PROJESİ SIRADA

Danimarka merkezli MAKE adlı danışmanlık firmasının Çin rüzgar enerjisi sektörüne yönelik yaptığı analizde ülkenin 2010-2015 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 17 artış hızı ile rüzgar enerjisinde büyümesini devam ettireceğinin öngörüldüğü belirtildi. Kuruluş aynı zamanda Çin'in 2015 yılında küresel rüzgar enerjisi pazarının yüzde 38'ini tek başına temsil edeceğini de iddia etti.

Kuruluşun açıklamasında altı çizilen bir başka konu ise Çin'de şu anda farklı aşamalarda toplam 170 Gigavatlık rüzgar enerjisi çalışmaları yürütülmekte olduğu.