Borusan EnBW İlk HES’ini Devreye Aldı

Ortaklığın ilk HES projesi olan Yedigöl Hidroelektrik Santrali devreye girdi

25 Ekim 2011

Borusan EnBW Enerji’nin ilk hidroelektrik santrali projesi olan Yedigöl Hidroelektrik Santrali’nin devreye girdiği açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada Yedigöl HES’in 13 Ekim 2011 tarihinde yapılan geçici kabulün ardından, 14 Ekim 2011 tarihinde enerji üretmeye başladığı açıklandı.

Borusan EnBW enerjinin 50 MW’lık Yedigöl-Aksu hidroelektrik santrali projesinin ilk fazı olan 22.4 MW kurulu güce sahip santralin yılda ortalama 60 GWh elektrik üretmesi bekleniyor.

Şirketin açıklamasında Borusan EnBW Enerji’nin stratejik hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verdiği belirtilirken, şirketin 2020 yılında 2 GW’lık kurulu enerji gücüne ulaşmayı hedeflediği açıklandı.

Borusan EnBW Enerji 2009 yılında devreye aldığı Balıkesir’deki Bandırma RES ile Türkiye enerji piyasasına girmiş, 2011 yılında ise bu santralin kapasitesini artırarak 60 MW’a ulaştırmıştı. Şirket yakın zamanda ise dört yeni rüzgar enerjisi santrali lisansı almıştı.

Borusan EnBW Enerji Borusan Holding’in 2009 yılında Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EnBW Energie Baden Württemberg AG ile geliştirdiği stratejik ortaklık ile kurulmuştu.