Almanya’da yenilenebilir enerjinin payı %50’ye yaklaştı

Ülke 2019’un ilk altı ayındaki tüketiminin %44’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı

1 Temmuz 2019

Almanya’nın elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminin payının 2019’un ilk yarısında şimdiye kadarki en yüksek noktaya ulaştığı açıklandı.

Alman Su ve Enerji Endüstrileri Federasyonu (BDEW) ile Güneş ve Hidrojen Araştırma Merkezi (ZWS) işbirliği ile yapılan çalışmadaki tahmine göre bu oran %44 oldu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının, Almanya elektrik üretimindeki payı 2018’in aynı döneminde %39, yılın tamamında ise %38 olmuştu.

Kuruluşun çalışmasına göre bu yılki yüksek oranda özellikle Mart ayında gerçekleşen rüzgarlı hava koşullarının etkisi ile karasal rüzgar enerjisinden santrallerinden elektrik üretiminin %18, kıyı ötesi rüzgar enerjisi santrallerinden üretimin ise %30 oranında artması etkili oldu.

Çalışmadaki hesaplamalara göre 2019’un ilk altı aylık döneminde karasal rüzgar enerjisi santralleri 55,8 milyar kilovat-saat (kWh), kıyı ötesi rüzgar enerjisi santralleri 12 milyar kWh, fotovoltaik sistemler 24 milyar kWh, biyokütle ve hidroelektrik ağırlıklı olmak üzere yenilenebilir kaynaklara dayalı diğer santraller ise 36,7 milyar kWh elektrik üretti.

Bu santrallerin, yılın ilk yarısındaki elektrik üretimine katkıları ise şu oranlarda gerçekleşti;

Karasal Rüzgar Enerjisi: %19
Kıyı Ötesi Rüzgar Enerjisi: %4
Fotovoltaik: %8
Biyokütle: %8
Hidroelektrik: %4
Atıktan Elektrik Üretim: %1
Jeotermal Enerji: % 0,03