ABD’nin en büyük RES projesi yatırım izni almak üzere

Wyoming eyaletinde inşa edilecek proje 3.000 MW güce sahip olabilecek

31 Ekim 2019

ABD’nin en büyük rüzgar enerjisi projesi nihai yatırım onayına bir adım daha yaklaştı.

ABD Arazi İdaresi, Power Company of Wyoming LLC şirketinin Chokecherry ve Sierra Madre Rüzgar Enerjisi Santrali projesinin ikinci fazı için hazırlanan taslak çevresel etki değerlendirme raporunu kamuoyu görüşüne açtı.

Bununla birlikte federal idarenin raporunda Wyoming eyaletinin, Carbon ilinde gerçekleştirilecek projenin insan sağlığı ve çevreye karşı herhangi bir olumsuz etkisi olmayacağı belirtildi.

ABD kömür madenciliğinde en büyük payı olan Wyoming eyaletinin, Carbon şehrinde inşa edilecek projenin 1000 civarında rüzgar türbininden oluşması ve 2.500 ila 3.000 MW düzeyinde kurulu güce sahip olması hedefleniyor.

Şirket 2020 yılında başlayıp, 2025 yılında tamamlamayı planladığı santralin kurulumu için 5 milyar dolar, elektrik iletim hattı için ise 3 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor.

Yatırımı gerçekleştirecek olan Power Company of Wyoming LLC şirketi ise Forbes listesinde ABD’nin en zengin 41’inci kişisi olarak yer alan Phil Anschutz’a ait.

Phil Anschutz yatırımın 400 milyon dolarlık ilk bölümünü kendi kişisel servetinden, geri kalan bölümünü ise ortaklıklar veya kredi ile karşılamayı planlıyor.

Şirket proje için ilk ölçüm çalışmalarına 2007 yılında başlamış, izin sürecini ise 2008 yılında başlatmıştı. 2012 yılında çevresel değerlendirme raporunun tamamlandığı projenin 2015’te devreye alınması planlanmasına rağmen, bürokratik sorunlar ve izin süreci projeye başlanmasını geciktirmiş durumda.

Santralin kurulacağı bölgede saniyede 20 metre hıza ulaşan rüzgarları ile ABD’nin rüzgar enerjisi yatırımları için en verimli bölgelerinden.