Enel çift yüzlü HJT panel üretim kapasitesini 200 MW’a çıkardı

Fabrika yılın 365 günü 24 saat panel üretimi gerçekleştirecek

30 Ekim 2019

İtalyan enerji şirketi Enel’in yenilenebilir enerji kolu Enel Green Power çift yüzlü heterojunction panel üretim kapasitesini artırdığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada Enel Green Power şirketi olan 3SUN şirketinin İtalya’nın Catania şehrindeki fabrikasına eklenen yeni üretim bandı ile fabrikanın üretim kapasitesinin 200 MW’a çıktığı bildirildi.

Kapasite artışı şirketin ”3SUN 2.0” projesinin üçüncü ve son aşamasının tamamlanması ile sağlanırken, şirketin açıklamasına göre fabrika güneş enerjisi alanında dünyada en yüksek otomasyon seviyesine sahip üretim tesisi haline geldi.

Enel tarafından 2018’in ilk çeyreğinde geliştirilen bu proje “La fabbrica del sole” (Güneş Fabrikası) olarak adlandırılan tesisin 365 gün, 24 saat boyunca kesintisiz çalışarak günde 1.400 yılda ise 500 bin panel üretmesini içeriyordu.

Hedefin ilk aşamasını çift yüzlü mimariye sahip güneş panelleri için çift yüzlü mimariye sahip paneller için kristalin hücre üretecek yeni montaj hattı kurulumu, ikinci aşaması HJT hücreleri için inşa edilecek yeni üretim hattının 2019’ın ilk çeyreğinde devreye alınmasını, üçüncü ve son aşamasını ise üretim kapasitesini 2019’un son çeyreğinde 200 MW’a çıkarmak oluşturuyordu. Bununla birlikte bu kapasite sonradan yapılacak iyileştirmeler ile 250 MW’a çıkabilecek.

Enel 80 milyon avroluk yatırım ile hayata geçen proje için Avrupa Araştırma ve İnovasyon Programı Horizon 2020, İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Sicilya Bölge Yönetimi ve İtalya hükümetince sağlanan Akıllı Fabrika 4.0 teşviklerinden kaynak sağladı.

Şirketin açıklamasına göre fabrikada üretilecek 400 W gücündeki paneller %20’nin üzerinde verimliliğe sahip olacaklar. Çift yüzlü olmaları sayesinde arka yüzlerinden de elde edebilecekleri ışınım ile panel başına %30 daha fazla üretim yapabilecekler.

Bununla birlikte önceki modüllerin 25 yıllık ömrüne karşılık, bu paneller 35 yıldan fazla dayanıklılık gösterebilecekler.