AB ülkelerinde iklim endişesi yükseliyor

İklim değişikliğinin en önemli sorunlardan görenlerin oranı %22 oldu

6 Ağustos 2019

Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşlarının iklim değişikliği konusundaki endişe düzeyinin hızlı arttığı ve şimdiye kadarki en yüksek noktaya ulaştığı tespit edildi.

Birlik üyesi ve aday ülkelerin vatandaşlarının belirli konulardaki görüşlerini ortaya koymak için yapılan Eurobarometer anket çalışmasına göre iklim değişikliği, göçmenlerden sonra ikinci endişe kaynağı durumuna ulaşmış durumda.

1974 yılından beri yapılan çalışmada ‘’Avrupa Birliği’nin karşı karşıya olduğu en önemli iki sorun nedir?’’ sorusuna iklim değişikliği cevabını veren kişilerin oranı 2014’te % 5 iken, 2019’da ise % 22 seviyesine yükseldi. Yalnızca bir yıl içinde ise 6 puanlık artış gerçekleşti.

Danimarka %49 ile halkının iklim değişikliği konusunda en fazla endişe duyduğu ülke olurken, ikinci sırada %48 ile İsveç, üçüncü sırada %40 ile Finlandiya geldi. Almanya’daki oran ise %31 oldu.

Türkiye’de oran %3

Avrupa Birliği tarafından Türkiye’de TNS Piar şirketine yaptırılan anket çalışmasında aynı soruya Çevre, İklim ve Enerji konuları cevabını verenlerin oranı ise %3 oldu.

Türkiye’deki çalışmada en önemli sorun olarak %39 ile ekonomi, %35 ile hayat pahalılığı, %31 ile işsizlik, %23 ile terör görüldüğü tespit edildi.