AB İklim Yasası’nda kısmi uzlaşı sağladı

2050’de karbon nötr olma hedefi bağlayıcı oldu

24 Ekim 2020

Avrupa Birliği ülkeleri çevre bakanları AB İklim Yasası teklifi konusunda kısmi uzlaşı sağlayabildi.

Dün Brüksel’de bir araya gelen bakanlar Avrupa Parlamentosu tarafından önerilen yasa teklifindeki birliğin 2050 yılına kadar karbon nötr olma gelme hedefinin bağlayıcı olması önerisini kabul etti.

Bununla birlikte birliğin 2030 yılı sera gazı emisyonları için, 1990’a göre ne kadar azaltım hedefleneceğine dair öneride uzlaşı sağlanamadı.

Avrupa Parlamentosu’na geçtiğimiz nisan ayında sunulan ve haziran ayında görüşülen ilk halinde bu hedefin %65 olma önerisi yapılmıştı.

Parlamentoda 8 Ekim 2020 günü yapılan oturumda ise %60 azaltım hedefi içeren son metin kabul edilmişti.

Halihazırda birliğin 2030 için resmi hedefi %40 iken Avrupa Komisyonu, Avrupa Yeşil Mutabakat kapsamında bu hedefin %55 olmasını önermişti.

Karara muhalefet eden Avrupalı parlamenterler 5 puanlık farkın çok hırslı bir hedef oluşturucağını ve birçok sektörde istihdam kaybına neden olacağını iddia ediyorlar.

Bununla birlikte dün üzerinde uzlaşılan diğer önemli bir nokta da karbon nötr olma şartının ülkeler bazında değil, birliğin toplamı için getirilmesi oldu.

Buna göre bazı ülkeler 2050’de karbon nötr hale gelemezse de birlikteki negatif emisyona ulaşan ülkeler ile denge sağlandığı takdirde hedefe ulaşılmış kabul edilecek.

 


[1] European climate law – partial general approach

[2] Avrupa Parlamentosu %65’lik emisyon azaltım hedefi önerisini görüştü

[3] AB Parlamentosu 2030 için %60 emisyon azaltım hedefi teklifini kabul etti