Avrupa Parlamentosu yüzde 65’lik emisyon azaltım hedefi önerisini görüştü

Parlamentonun çoğunluğu %50 üstü hedefe karşı

1 Haziran 2020

Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi, 28 Mayıs 2020 tarihli oturumunda Avrupa Birliği’nin iklim hedeflerinin yükseltilmesine dair önerisini görüştü.

Parlamentonun İsveçli üyesi Jytte Guteland tarafından sunulan rapor [1] Avrupa Birliği’nin sera gazı emisyonlarını 2030 yılında, 1990 seviyesine göre %65 oranında azaltmasını içeriyor.

Birliğin 2030 yılı mevcut azaltım hedefi ise %40.[2]

Guteland geçtiğimiz ay yaptığı açıklamlarda yasa önerisinin gerekçesi olarak Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Emisyon Açığı raporuna atıf yapmıştı.

Rapora göre Paris İklim Anlaşması’nın içerdiği küresel sıcaklık artışının 1,5 °C ile sınırlanabilmesi hedefi için Avrupa Birliği’nin emisyonlarının 2030’a kadar her yıl %7,6 oranında düşürmesi gerekiyor.

Jytte Guteland raporunda şu önerilerde bulunuyor;

  • Avrupa Birliği’nin karbon bütçesine uygun şekilde 2030 yılı için %65’lik azaltım hedefi belirlenmesi

  • Bu hedef doğrultusunda her sektör için ayrı yol haritaları belirlenmesi

  • Birlik üyesi her ülkenin 2050 yılı için bağlayıcı karbon nötr olma hedefleri belirlemesi

  • Avrupa Komisyonu’nda Birleşmiş Milletler’e bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) benzeri bir İklim Komisyonu kurulması,

  • AB birliği karbon emisyonu ticaret sistemine deniz yolu taşımacılığının da eklenmesi

  • Havacılık sektörü emisyonları için sağlanan bedava kredilerin kaldırılması

  • 2050 sonrası için 2051’ye kadar Avrupa’daki emisyonlarının, azaltımı yapılan emisyonlarının altındaki kalması hedefi belirlenmesi

Taslak komitenin 10 Eylül 2020 tarihinde düzenlenecek toplantısında oylanacak.

Bununla birlikte %65 azaltım hedefinin parlamento onayından geçmesinin çok düşük bir ihtimal olduğu değerlendiriliyor.

Çeşitli haber ajanslarına yansıyan haberlere göre parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran Avrupa Halk Partisi azaltım hedefi için %50 oranını kırmızı çizgi olarak belirlemiş durumda.

Parti bu seviyenin üstünün gerektireceği yüksek yatırım düzeyinin karşılanamayacağını düşünüyor.

Farklı kaynaklara göre Avrupa Birliği’nin mevcut %40’lık hedefini gerçekleştirmesi için dahi her yıl yapılması gereken yatırım tutarı 150 ila 470 milyar avro arasında bulunuyor.

Avrupa Komisyonu hesaplamalarına göre yapılması gereken yıllık yatırım miktarı 150 milyar avro. Bu yatırımın 11 milyar avroluk bölümü enerji üretim ve iletimi, 31 milyar avroluk bölümü ulaştım sektörü, 88 milyar avroluk bölümü konutlarda enerji verimliliği, 49 milyar avroluk bölümü de özel sektörün enerji verimliliği alanlarında gerçekleşmesi gerekiyor.[3]

 

 


[1] DRAFT REPORT on the proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council establishing the framework for achieving climate neutrality and amending Regulation (EU) 2018/1999 (European Climate Law)

[2] European Commission – 2030 climate & energy framework

[3] European Commission – Financing Sustainable Growth