AB, Çin malı güneş panellerini takibe aldı

Avrupa Komisyonu, Pekin ile Brüksel arasında gerginliğe yol açan anti damping soruşturması çerçevesinde Çin'den ithal edilen tüm güneş panellerinin ve panel parçalarının kayıt altına alınacağını açıkladı. EurActiv Türkiye Avrupa Komisyonu'ndan bir sözücü, 'Bugün, Çin'den ithal edilen güneş panelleri ve parçalarının kayıt altına alınmasına karar verildi. Bu idari bir adımdır ve anti damping ve sübvansiyon soruşturmalarıyla… View Article

6 Mart 2013

Avrupa Komisyonu, Pekin ile Brüksel arasında gerginliğe yol açan anti damping soruşturması çerçevesinde Çin'den ithal edilen tüm güneş panellerinin ve panel parçalarının kayıt altına alınacağını açıkladı.

EurActiv Türkiye

Avrupa Komisyonu'ndan bir sözücü, 'Bugün, Çin'den ithal edilen güneş panelleri ve parçalarının kayıt altına alınmasına karar verildi. Bu idari bir adımdır ve anti damping ve sübvansiyon soruşturmalarıyla ilgili bir ön karar anlamına gelmemektedir' dedi.

Sektör örgütü EU ProSun, Çin'den gelen ithal ürünlerin, Pekin tarafından adil olmayan biçimde sübvanse edildiğini ve maliyetlerin altında fiyattan satışa sunulduğunu iddia ederek soruşturma açılmasını istemişti.

AB ile Çin arasında bir süredir devam eden 'güneş paneli' tartışmasıyla ilgili olaran Brüksel, geçtiğimiz aylarda bir dizi soruşturma başlatmıştı.

Kasım ayında Çin de karşılık olarak Avrupa'dan gelen güneş paneli tipi polisilikon ürünleriyle ilgili rekabet soruşturması başlatmıştı.