Zorlu’nun Akfen’e rüzgar enerjisi santrali satışı tamamlandı

70,3 MW’lık iki rüzgar santrali Akfen Yenilenebilir Enerji portföyüne geçti

6 Şubat 2020

Zorlu Enerji’ye ait Zorlu Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi A.Ş. şirketinin Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı İmbat Enerji A.Ş.’ye satış işleminin tamamlandığı açıklandı.

Her iki şirket de gelişme hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda açıklama yayınladı. [1] [2]

Açıklamalardaki bilgilere göre şirketin hisselerinin tamamı 105 milyon ABD Doları değer üzerinden, borçlar düşüldükten sonra 43.241.791 ABD Doları toplam tutar karşılığı ile satıldı.

Satış işlemi ile şirketin portföyünde yer alan her ikisi de Osmaniye’de yer alan 57 MW gücündeki Sarıtepe RES ile 23,3 MW güce sahip Demirciler RES projeleri Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. portföyüne geçti.

Bu işlem ile Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin enerji yatırımlarının toplam kurulu gücü 712 MW’a ulaştı.

Bununla birlikte Türkiye’nin en büyük üçüncü rüzgar enerjisi santrali olan 135 MW gücündeki Gökçedağ RES Zorlu Enerji’nin portföyünde durmaya devam edecek.

Zorlu Enerji: ”Rüzgar enerjisi sektöründen çıkmıyoruz”

Zorlu Enerji 2018 yılı Ekim ayında KAP’a yaptığı açıklamada [3] portföyündeki üç rüzgar enerjisi projesini de satmak için Garanti Yatırım Menkul Kıymetler’i yetkilendirdiğini duyurmuştu.

2019 yılı Aralık ayında yapılan anlaşmanın ardından Zorlu Enerji tarafından yayınlanan basın açıklamasında Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak rüzgar enerjisi sektöründen çıkmadıklarını, sermaye dönüşümü gerçekleştirmeyi amaçladıklarını ve stratejik olarak RES geliştirme ve işletme alanından çıkmak gibi bir kararlarının olmadığını, gelecek dönemde rüzgâr enerjisi projelerini değerlendirebileceklerini vurgulamıştı.

Akfen Yenilenebilir Enerji’den yapılan açıklamada ise şirketin Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu hidro, rüzgar ve güneşte dengeli bir portföy oluşturmaya devam ettiklerini ve gerek kendi santrallerini inşa ederek, gerekse yeni alımlar yaparak 2020 yılında 1.000 MW güce ulaşma hedefine emin adımlarla ilerlediklerini söylemişti.

 


[1] Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. – Finansal Duran Varlık Satışı (05.02.2020)
[2] Akfen Holding A.Ş. – Özel Durum Açıklaması (05.02.2020)
[3] Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. – Haber ve Söylentilere İlişkin Açıklama (30.10.2018)