Zorlu Türkiye’deki RES yatırımlarının satışı için görüşmelere başladı

Şirket aynı zamanda doğalgaz şirketleri için de olası seçenekleri değerlendirecek

30 Ekim 2018

Zorlu Enerji portföyünde bulunan rüzgar enerjisi ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin stratejik ya da finansal ortaklık ile hisse veya varlık satışı gibi opsiyonları değerlendirmek için iki ayrı bankayı yetkilendirdiğini açıkladı.

Açıklamaya göre şirket portföyündeki Rotor Elektrik Üretim A.Ş. ve Zorlu Rüzgar Enerjisi Üretimi A.Ş.’nin sahip olduğu payların veya bu şirketlere ait üç rüzgar santralinin satışına yönelik satış imkanları ve olası görüşmeler için Garanti Yatırım Menkul Kıymetler yetkilendirildi.

Bu iki şirketin portföyünde Zorlu Enerji’nin 215,3 MW ile Türkiye’deki rüzgar yatırımlarının tamamını temsil eden üç rüzgar enerjisi santrali bulunuyor.

Bu santraller sırası ile 135 MW kurulu güce sahip Gökçedağ RES, 57 MW kurulu güce sahip  RES ve 23,3 MW kurulu güce sahip Demirciler RES projeleri.

Doğalgaz yatırımları için de seçenekler değerlendirilecek

Diğer taraftan İş Yatırım Menkul Değerler ise şirketin doğalgaz alanındaki yatırımlarından olan Trakya Gaz Dağıtım A.Ş. ve Gazdaş Gaziantep Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin paylarının ve varlıklarının bir kısmının veya tamamının satış imkanlarını araştıracak ve potansiyel alıcılarla görüşmeler yapacak.