Zorlu Pakistan’ın türbinleri için Vestas ile anlaştı

Pakistan’ın ilk yabancı rüzgar enerjisi yatırımcısı Zorlu ülkedeki yatırımlarını artırıyor

5 Ocak 2012

Zorlu Enerji’nin Pakistan’ın Jhimpir bölgesinde hayata geçirmeye  çalıştığı rüzgar enerjisi santralinin türbinlerinin temini için Vestas ile anlaştığı açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada tamamlandığında 56.4 MW’lık kurulu güce sahip olacak santralde Vestas tarafından üretilecek 1.8 MW güce sahip, rotor çapının 90 metre, kanat uzunluklarının 44 metre ve kule yüksekliklerinin ise 80 metre olduğu 28 adet V90 modelli türbinin kullanılacağı belirtildi. Açıklamaya göre santralde kullanılacak türbinler 2012’in ilk yarısında Zorlu Enerji’ye iletilecek.

Zorlu Enerji’nin açıklamasında toplam 144 milyon dolarlık yatırım ile 2012 yılında devreye girmesi beklenen santralin tüm risklere karşı Pakistan hükumetinin teminatı altında iken santralin aynı zamanda 20 yıllık alım garantisi bulunduğu ifade edildi.

Vestas Türkiye Satış Genel Müdürü Olcayto Yiğit ise  açıklamasında “Türkiye’nin en büyük enerji firmalarından biri olan Zorlu Enerji Grubu’nun bu projede bizi tercih etmesinden ötürü memnuniyet duyuyoruz. Tecrübemize, teknolojik liderliğimize ve Pakistan’daki bu zorlu projede onları destekleyecek olan ekibimize güvendiklerini gösterdiler” diye konuştu.

Projenin tamamlanması ile santralin yılda ortalama 167.200.000 kWh elektrik enerjisi üretmesi, bu sayede 115 bin evin enerji ihtiyacının karşılanması bekleniyor.

Önemli oranda enerji açığı sorunu yaşayan Pakistan’da Zorlu Enerji’nin projesi ile birlikte 2012’nin ikinci yarısında toplam kurulu gücü 550 MW olacak 10 rüzgar enerjisi santralinin devreye alınması bekleniyor. Pakistan’lı yetkililerce yapılan diğer bir açıklamada ise 2013 yılında toplam yatırım tutarı 1.6 milyar avro olacak ve Pakistan’ın kurulu rüzgar enerjisi gücünü 1 GW artıracak projelerinde hazırlık aşamasında olduğu belirtiliyor.