Zorlu Pakistan’daki projesi için ‘’Gold Standard’’ sertifikası aldı

Sertifika santralin karbon salım tasarruf rakamlarını teyit etti

12 Temmuz 2016

Zorlu Enerji’nin Pakistan’daki rüzgar enerjisi santrali için ‘’Gold Standard’’ sertifikası almaya hak kazandığı bildirildi.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) öncülüğündeki sivil toplum kuruluşları tarafından 2009 yılında oluşturulan sertifika ile, Birleşmiş Milletlerin Temiz Kalkınma Mekanizması kapsamında gerçekleştirilen projelerin emisyon azaltım rakamlarının doğruluğunu ve uzun dönemli sürdürülebilir kalkınma sağladığını garanti edebilmek hedefleniyor. Halihazırda 1.100’den fazla proje bu sertifikaya sahip bulunuyor.

Zorlu Enerji’nin konu ile ilgili açıklamasında sertifika ile santralin yıllık 100 bin ton karbon dioksit salımının önüne geçebildiğinin teyit edildiği bildirildi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak şunları söyledi;

“Tüm yatırımlarında toplumsal, çevresel ve ekonomik kalkınmayı destekleme vizyonuyla hareket eden bir Grup olarak, yenilenebilir ve temiz enerji projeleri için önemli bir eşiği temsil eden Gold Standard sertifikasına tüm rüzgar enerjisi projelerimizde sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Pakistan’ın Jhimpir bölgesinde 2009 yılında hayata geçirdiğimiz proje, yılda 100 bin tona yakın CO2 salımının önüne geçmesinin yanı sıra Pakistan’da toplumsal kalkınma konusunda da önemli bir değer yarattı. Sektörümüz açısından ilham verici olduğunu düşündüğümüz bu gibi projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz”

56,4 MW kurulu güce sahip santralı aynı zamanda Pakistan’ın ilk rüzgar enerjisi projesi olma özelliğine de sahip.