Zorlu Kızıldere II JES’in ilk fazını devreye aldı

Kızıldere II Jeotermal Santralinin ilk fazında ticari elektrik üretiminin başlandığı bildirildi

3 Eylül 2013

Zorlu Enerji’nin Kızıldere II Jeotermal Santrali projesinin ilk fazında performans ve güvenilirlik testlerinin başarı ile tamamlandığı ve santralde ticari elektrik üretimine başlandığı açıklandı.

Zorlu Enerji’den konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada Denizli’nin Sarayköy ilçesinde yer alan santralin ilk fazının 60 MW olduğu, santralin 20 MW’lık ikinci fazının ise 2013’ün son çeyreğinde devreye alınacağı bilgisi verildi. Açıklamada ayrıca Kızıldere II jeotermal projesinin tamamlandığında 95 MW kurulu güce sahip olacağı ve yıllık 600 milyon kilovat-saat elektrik üretmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada konu ile ilgili değerlendirmelerine yer verilen şirketin Genel Müdürü Sinan Ak Zorlu Enerji’nin jeotermal alanında Türkiye’nin en deneyimli ve yüksek teknolojiye sahip şirketi olduğun ifade ederken, Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki jeotermal yatırım çalışmalarına tüm hızıyla devam edeceğini kaydetti. Sinan Ak sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Zorlu Enerji olarak, Denizli’nin Sarayköy ilçesindeki Karataş mevkiinde yürüttüğümüz jeotermal kaynak araştırmalarımız olumlu sonuçlar verdi. 100 MW kurulu gücünde, 25 yıl boyunca elektrik üretecek yeni bir jeotermal santrali kurmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. 2040 yılına kadar üretim lisansımızın bulunduğu Manisa-Alaşehir jeotermal sahamızda da sondaj çalışmalarını sürdürüyoruz.

45 MW kurulu güce sahip olacak tesisin inşaatına, proje finansmanı tamamlandıktan sonra bu yıl içerisinde başlamayı hedefliyoruz. Simav’da da jeotermal çalışmalarımız bulunuyor. Yine Bitlis ve çevresinde jeotermal enerji üretimi için araştırmalarımız devam ediyor. Yapacağımız tüm jeotermal enerji yatırımlarımızla, ülkemizin 2023 jeotermal hedefinin yarısını 2015 yılına kadar tek başımıza üreteceğiz.”