Zorlu Enerji’ye Euromoney’den ödül

Şirket Pakistan’daki rüzgar enerjisi projesi ile finansman ödülü aldı

9 Nisan 2012

Zorlu Enerji’nin Pakistan’ın Thatta şehrinin Jhimpir eyaletinde inşasını sürdürdüğü, ülkenin ilk rüzgar santrali projesi, Euromoney Uluslararası Yayın Grubu’nun çıkardığı aylık finans dergisi  Project Finance tarafından ödüllendirildi. 35 yıldır finans, hukuk, enerji ve taşımacılık sektörü için iş dünyasına ilişkin bilgiler sunan Project Finance, bu yıl 13’üncü kez alanında önemli başarılara imza atmış şirketlere ödül verdi. 350 proje arasından yenilik, problem çözme, en iyi uygulama, risk azaltma, altyapı projelerinde finansman teslimat hızı, sürdürülebilirlik gibi kriterler dikkate alınarak sıralama yapıldı.

6 Mart Salı günü Dubai’de düzenlenen törende ödülü Zorlu Enerji adına Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, aldı. Ak, Pakistan rüzgar santralinin, ülkede bir yabancı yatırımcının, yabancı finans kaynakları ile gerçekleştirdiği ilk yenilenebilir enerji yatırımı olması açısından özel bir proje olarak değerlendirilmesinden mutluluk duyduklarını belirtti. Ak, “2006 yılında başlattığımız Pakistan rüzgar santrali projemizi 56.4 MW kurulu gücüyle bu yıl içinde faaliyete geçireceğiz. Gharo – Keti – Bandar – Hyderabad rüzgar koridorunda inşa edilen projemiz, tam kapasite üretime geçtiğinde, yılda 159 GW/saat elektrik olmak üzere, Pakistan’da 20 yıl süreyle elektrik sağlayacak” dedi.

Zorlu Enerji Pakistan, Rüzgar Santrali’nin inşa sürecinde bugüne kadar önemli finansal anlaşmalara imza attı. Ekim 2011’de Uluslararası Finans Kurumu IFC (38.1 milyon ABD Dolar), Asya Kalkınma Bankası (36.8 milyon ABD Dolar), ECO Ticaret ve Kalkınma Bankası (20 milyon ABD Dolar) ve Pakistan’ın en büyük özel bankalarından Habib Bank Limited (16.2 milyon ABD Dolar) ile toplam 111.1 milyon ABD Doları tutarında kredi anlaşması imzalandı. Böylelikle, toplam maliyeti 158.7 milyon dolar olan projenin santral inşası, uluslararası finans kuruluşlarından sağlanan kredi ile hız kazandı.

Aralık 2011’de ise, Zorlu Enerji Pakistan, Pakistan Ulusal İletim ve Dağıtım Şirketi ve Pakistan Alternatif Enerji Geliştirme Kurulu ile Enerji Satış ve Uygulama Anlaşması’na imza attı. Zorlu Enerji Pakistan, imzalanan bu sözleşmelerle santralin 20 yıllık  elektrik satış garantisini sağlamanın yanı sıra, mevzuat değişikliği ve rüzgar hızındaki olası değişiklik gibi üretimi etkileyebilecek risklere karşı Pakistan devletinin teminatını aldı.